Čas
Kurzy
1.01
1000
škola sázení

Škola sázení – díl 1

Tak jsem dostal na poradě úkol a úkol zněl jasně, „vysvětli lidem, jak se vlastně sází“. Trochu jsem přemýšlel nad tím, jak to uchopit, a rozhodl jsem se pro blog. Vzhledem k tomu, že se obecně začíná od nejslabšího článku, tak tohle úvodní čtení nebude pro lidi, kteří mají sázení v malíčku nebo sežrali Šalamounův trus.

Na úvod si dáme pro lepší orientaci malou rozcvičku, nejsázenějším sportem u Fortuny v předzápasových sázkách (prematch) je suvérénně fotbal, který následuje hokej a pak tenis. Na poli livesázek (sázek v průběhu utkání) je poměr trochu jiný, jednoznačně vládne tenis před fotbalem, třetí hokej je na tom objemově téměř jako čtvrtý basket. Pohov a můžeme vyrazit do boje.

Lekce 1 - Rozumím tomu, na co vsadím

Vzhledem k tomu, že jde o peníze, tak první a nejdůležitější poučka zní, rozumět dobře sázce, na kterou dávám kačky. Možná to vypadá jako trochu absurdní sdělení, nicméně někteří sázkaři/začátečníci uzavírají tikety na příležitosti, kterým dost dobře nerozumí, a pak se bohužel diví.

Většina chlapů (ale i řada žen) intuitivně ví, co znamená jednička (výhra domácích, respektive vítězství týmu, který je napsaný jako první v pořadí), nula (remíza) nebo dvojka (výhra hostů/výhra týmu který je napsaný jako druhý). Větší problém vzniká už u základních sázek typu 10 (neprohra domácích) nebo 02 (remíza nebo výhra hostů).

Číselně vyjádřená dvanáctka pak bývá kapitální problém, pokud ji tedy nemáte v oblíbené restauraci na stole. Varianta 12 znamenající výhru domácího nebo hostujícího celku (lidově řečeno nebude kříž) je už pro řadu sázkařů doslova španělskou vesnicí. Pro objasnění „záhady“ přitom stačí velice málo, kurzorem myši najedete na zmíněný tip (12) a objeví se vám popisek vysvětlující sázku.

GDPR

Na pobočce pak stačí otevřít ústa a zeptat se dobré duše z řad našich zaměstnankyň, která vám zmíněnou nejasnost objasní případně dodatečně zjistí.

To samé platí během prostřednictví sázek live, pokud dané sázce nerozumím, tak na ni „nepoložím kachle“ a raději vsadím na něco, u čeho jsem si jistý, že rozumím zadání. Klasickým případem bývá sázka na vítěze utkání za rozehraného stavu. Pro jistotu malý příklad.

Sparta vede nad Plzní (3:0) a do konce utkání zbývá deset minut. Na „livku“ je vypsaná příležitost: zbytek utkání za stavu 3:0 vyhraje Sparta, na jedničku je pak kurz 3,5. Logicky jde o sázku, kdy v závěrečných deseti minutách + nastavení, musí Sparta vstřelit více branek než Plzeň (což se mimochodem podařilo 😊 ), rozhodně ale sázkaři k výhře nestačí, že nepadne už žádný gól, případně utkání skončí výsledkem (3:1), tedy skóruje hostující celek.

Jak by řekl klasik, „jsme sázková kancelář, nikoliv charita“. Právě výše kurzu by vás měla alespoň na chvilku znejistit před uzavřením sázky, zvolnit a vše si dobře promyslet. Pokud si nejsem jistý, stačí napsat do chatu a někdo ze zkušenějších sázkařů vám rád poradí. Důležité informace naleznete rovněž v nápovědě, případně má každá sázkovka zákaznické centrum . Za tenhle odkaz mě z CC nejspíš ukamenují.

Dalším oblíbeným „trhákem“ je zkratka OV – neboli ostatní výsledky, taková sázka (OV) zahrnuje všechny ostatní výsledky, které nejsou v daném okamžiku k utkání vypsány, převážně se jedná o nepravděpodobné gólové přestřelky, typu 6:3 nebo 7:0, o čemž třeba na Schalke vědí své (Manchester City – Schalke 7:0).

Samozřejmě chápu, že jsme v Čechách a nikomu se číst moc nechce, ale jde o vaše prachy, takže dvojnásob platí pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“, popisky jsou holt užitečná věc. Stejně tak ale neopomíjejte druhé pořekadlo v závěsu „lína huba holé neštěstí“.

No to by na začátek mohlo snad stačit, poněkud jsem se s tou lidovou tvořivostí rozjel, pokud jste dočetli až sem tak smekám klobouček, v mém případě kšiltovku, a příště se podíváme na výsledky, respektive jejich vyhodnocení a jaké nástrahy se kolem nich objevují.

Autor: Roman Kovařík

Poznámka:

Blog prezentuje soukromý názor a sázkařské zkušenosti sportovního experta Fortuny Romana Kovaříka.