Čas
Kurzy
1.01
1000
skola

Škola sázení – díl 2

První lekci školy sázení mám za sebou a vyneslo mi to jen pár emotikonů „kakance“, takže docela v klidu. Minule jsme probrali, že je dobrý sázet na to čemu rozumím, zmíněná premisa má ale ještě druhý, neméně důležitý rozměr, a ten zní, rozumím tomu, jak se má sázka vyhodnocuje.

Lekce 2 - Podle čeho se moje sázka rozhoduje

Abych předešel případnému zklamání a pocitu ublíženosti, je rovněž hodně důležité vědět, jakým způsobem bude moje sázka rozhodnutá, respektive vyhodnocená.

Pokud vsadím na výhru Slavie v Příbrami a zápas skončí 2:0 ve prospěch pražského celku, tak není co řešit, každý to viděl na stadionu, v televizi, na streamu, výsledek bude druhý den v novinách. O výsledku zkrátka není pochyb a je vyhodnocen během okamžiku.

Horší už to může být v případě, kdy si vsadím třeba na počet střel v utkání, držení míče nebo jinou podhru (sázková příležitost, která se nevztahuje čistě na vítěze utkání či remízu). Zde je dobré mít vždy na paměti, podle čeho sázková kancelář zmíněný údaj vyhodnocuje. V kurzové nabídce je daná informace u odbornějších sázek vždy uvedená hned pod hlavičkou konkrétní soutěže. Například statistiky z fotbalové FORTUNA:LIGY jsou vždy směrodatné od oficiálního dodavatele statistik společnosti InStat.

V potaz naopak nelze brát číselné údaje z výsledkových serveru typu Livescore atd…, které se mohou ve statistikách lišit. K tomu dochází logicky optikou měření zmíněných ukazatelů. Zatímco ligový partner má na to dedikované nástroje, výsledkové servery často přejímají doprovodné informace od Asiata (to opravdu není nic rasistického, ale realita) sedícího v hledišti, který jako levná pracovní síla dělá čárky tužkou do bločku.

skola

Případné nesrovnalosti mohou nastat i u dalších sportů a soutěží, a tak je dobré vědět, jestli směrodatný výsledek pro držení míče/ počtu střel atd.. přebírá Fortuna ze stránek FIFY (při MS ve fotbale) nebo třeba oficiálních stránek NHL či extraligy, zejména pak pokud jde o hokejové střelce nebo kanadské body.

Právě sázky na střelce jsou fenoménem své doby. Sázkaře lákají vysoké kurzy a postupem času sázkovky začaly uznávat jako výherní variantu i střelce v prodloužení a nájezdech. Jako úspěšného střelce v dovednostních disciplínách pak lze brát ale pouze autora rozdílové/vítězné branky, který je zapsán v oficiálních statistikách dané ligy, nikoliv všechny střelce, kteří dali v trestných nájezdech gól (případně první gól, jak si řada sázkařů myslí). To by třeba při skóre 5:4 v nájezdech byla pro sázkové kanceláře rozhodně nevýhoda a nevyplatilo by se nic podobné vůbec vypisovat, případně by to výrazně znehodnotilo výšku kurzů.

Také skreč (hráč odstoupí z utkání vinou zranění) v tenise bývá často předmětem dílčích sporů. U tenisu se v případě skreče sázka vrací v kurzu jedna, pokud jste tedy na tiket nedali modifikovanou sázku „zápas včetně skreče“, v tom případě je vítězem duelu hráč, který postupuje dál.

Určitě je dobré vzít v potaz rovněž kvalitu/renomé soutěže kterou sázíte. Počítejte s tím, že čím větší divočinu na tiket dáte (1. Macao, 2. Rwanda, 3. Indonésie atd..), tím se zvyšuje riziko v delším vyhodnocení vaší sázky, přeci jen ověření oficiálních výsledků chvilku trvá, takže to není sázka pro netrpělivé jedince, respektive nebude příležitost vyhodnocena během několika vteřin jako třeba fotbalová Liga mistrů. To platí rovněž u soutěží poloprofesionálních a amatérských či progamingu (hraní počítačových her). Oblíbený pokřik „Fortuno vyhodnocuj“ pak rozhodně vyhodnocení vašeho lupenu neurychlí 😊.

Dobré je rovněž vědět, že jako oficiální výsledek je brán výsledek dosažený na hřišti (pokud se zrovna nejedná třeba o atletiku a okamžitý protest soupeřů za špatnou předávku nebo třeba vyšlápnutí z dráhy), na vyhodnocení nemají vliv následné kontumace o několik dní později, třeba pro neoprávněný start hráče ve fotbalovém utkání či jiném kolektivním sportu.

Pokud bylo jakékoliv utkání přerušeno a není dohráno, obvykle se čeká na vyhodnocení tiketu až tři dny, pokud tedy není zřejmé, kdy se utkání bude dohrávat. Pokud se dohrává v termínu do 48 hodin, zůstává sázka v platnosti, pokud později, vrací se prematchová sázka v kurzu jedna.

Rozumět vyhodnocení výsledku je tak skoro stejně důležité, jako vědět, co jsem vsadil. Příště se mrkneme co udělat, když chci aspoň jednou vyhrát, což bude možná poslední blog, až si to tady vedení přečte😊

Autor: Roman Kovařík

Poznámka:

Blog prezentuje soukromý názor a sázkařské zkušenosti sportovního experta Fortuny Romana Kovaříka.