Čas
Kurzy
1.01
1000

PAŘÍŽ 2024

PAŘÍŽSKÉ HRY 2024

Velká sportovní událost roku 2024 se uskuteční od 2. do 18. srpna ve Francii. Hlavním centrem letního svátku bude Paříž, několik disciplín se však přesune i do jiných francouzských lokací, jakými jsou Biarritz, Marseille či Vaires-sur-Marne.

Paříž je pro rok 2024 symbolickou volbou, do hlavního města Francie se totiž soutěže v letních disciplínách vracejí přesně po sto letech.

Slavná metropole původně měla o pořádání svést boj s dalšími třemi evropskými velkoměsty – Budapeští, Hamburkem, Římem – a americkým Bostonem. Ten nakonec nahradilo Los Angeles, záhy Budapešť, Hamburk i Řím své kandidatury stáhly, a tak ve hře zůstala pouze Paříž a zmíněné kalifornské město. Pořadatelství pro rok 2024 bylo nakonec přiklepnuto Francouzům, Los Angeles se dočká v roce 2028.

V letních soutěžích se objeví tradiční disciplíny, jakými jsou kupříkladu atletika, plavání, gymnastika, nebo třeba míčové a bojové sporty. Přichystané jsou ale i novinky! A to rozhodně zajímavé. V Paříži nebudou chybět i moderní sporty, které si proklestily cestu do programu – breakdance, skateboarding, sportovní lezení a surfing.

Francouzští pořadatelé si přichystali i unikátní místa pro konání určitých disciplín. Vodní sporty jako jachting či surfing se budou odehrávat v mimo pařížských oblastech, jimiž jsou Marseille nebo Biarritz. Naopak v hlavním městě Francie bude možné nalézt jedinečná stanoviště. Jedna z disciplín se uskuteční na zámku ve Versailles. Ikona francouzské architektury a skvost mezi evropskými zámky se kromě zaslouženého obdivu, který získává svou unikátností, dočká také pozornosti díky pořádání jezdeckých soutěží. Invalidovna, symbol vojenské historie Francie, bude také při letním svátku na očích ještě více než obvykle, výběr disciplíny pro tuto lokaci je jednoduchý – zde se bude soutěžit v lukostřelbě. Grand Palais, další historická perla Paříže, nebude po dobu konání sportovní akce pouze výstavním pavilonem, o medaile zde budou soutěžit zápasníci v taekwondu.

Česká republika vyrazí do Francie posilněná úspěchy z poslední velké letní události, která se uskutečnila v Japonsku. Tuzemští sportovci na tokijské akci brali dohromady jedenáct cenných kovů. Čeští zástupci v roce 2021 zazářili hlavně ve třech disciplínách – tenisu, sportovní střelbě a kanoistice. V prvním jmenovaném sportu si pro medaile došly velké dámy českého tenisu, Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková byly zlaté ve čtyřhře, Markéta Vondroušová získala stříbro ve dvouhře. Fanoušci budou do lvic vkládat velké naděje i při letní události ve Francii. Střelečtí parťáci Jiří Lipták a David Kostelecký byli ve své kategorii nedostižní, první jmenovaný si neomylně došel pro zlato a druhý s obrovskou podporou českého kolegy bral stříbro. Na nejvyšší příčku pak se svou kánoí dojel sympaťák Jiří Prskavec. Ve vodním slalomu kromě Prskavce zazářil i Lukáš Rohan, ten si z japonských vod vylovil stříbro. A v rychlostní disciplíně si bronzové medaile zajistili kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf. Jedna z hlavních postav českého sportu, Lukáš Krpálek, v Tokiu vybojoval další zlatou medaili. Na japonské akci se dařilo i oštěpařům, tradičně silné české disciplíně. Jakub Vadlejch si svým hodem zajistil stříbrnou medaili, výkon Vítězslava Veselého stačil na parádní bronz. Fleretista Alexander Choupenitch má na zemi vycházejícího slunce také jen ty nejlepší možné vzpomínky, v šermu totiž dokázal získat bronzovou medaili. Díky těmto úspěchům mohou mít čeští sportovní příznivci velké naděje i pro nadcházející událost!