Naše stránka používá cookies. Jejím používáním souhlasíte s podmínkami použití cookies. Rozumím

Pro zvýšení komfortu a možnosti optimálního využití všech funkcí si prosím zapněte ve svém prohlížeči Javascript. Návod

Sázkové příležitosti
Ligy

Baseball očima experta Fortuny

baseball

Baseball patří ke sportům, které získávají u sázkařů na oblibě především v letních měsících, kdy je trochu „sázkařská okurka“. Pro ty co ještě sázku na prestižní MLB nikdy nezkusili, tu máme inspirativní rozhovor s Janem Velartem, který pro Fortunu připravuje analýzy na zámořskou MLB, nejlepší baseballovou soutěž světa.

Jaký je tvůj vztah k baseballu, lidi tě znají především jako hokejového experta.

Ano, NHL je moje hlavní liga, ale obecně sleduju všechny velké americké sporty, tedy i NFL, NBA a MLB. Tu jsem před lety dokonce komentoval na Nova Sport. V USA jsem pak pár zápasů i navštívil. V poslední době je MLB velkým koníčkem i proto, že s kamarády z práce hraju fantasy ligu, díky které má člověk úplně jinou motivaci se zajímat o ty největší detaily ve hře jednotlivých týmů. Máme to napínavé a všichni chtějí vyhrát :)

Které odlišnosti je potřeba vzít v potaz při sázkách na MLB?

 Jedna je důležitá. V Národní lize chodí na pálku i nadhazovači, kteří zpravidla mají vůbec nejhorší průměr odpalů v týmu. V Americké lize ale nadhazovači nepálí, místo toho je tam tzv. designated hitter, tedy specialista na pálení a hráč, který zvyšuje počet bodů. Není náhodou, že z pěti nejlépe pálících týmů jsou čtyři z Americké ligy. Je na to třeba myslet v tzv. interligových zápasech, kdy spolu hrají týmy z opačných lig. Tam se hraje bez designated hittera a týmy z Americké ligy tak ztrácí svou výhodu. 

Jaké ukazatele je podle tebe nejdůležitější u baseballu sledovat?

Žijeme v době, kdy padá historicky nejméně bodů, protože nadhazovači jsou ďábelsky dobří. Už se mluví o tom, co udělat pro to, aby padalo víc odpalů. Třeba zmenšit odpalovací zóny nad domácí metou nebo zmenšit vnitřní pole, po kterém pálkaři obíhají. Začínající nadhazovači mají vliv na 50 procent výsledku, dalších 20 procent pak tvoří bulpen, tedy nadhazovači, kteří v průběhu zápasu střídají. Až pak rozhoduje síla hráčů na pálce. Já osobně sleduju i tendence nadhazovačů podle toho, jestli jsou leváci či praváci, velikost stadionu na kterém se hraje a v neposlední řadě i sílu větru. Když fouká hodně od domácí mety ven, míč letí dál. Na Wrigley Field je to extrémní. Všimněte si, že žádné sázkové kanceláře včetně Fortuny nevypisují kurzy na over/under u domácích zápasů Chicago Cubs. Je to kvůli větru. Je spočítáno, že kdyby sázkaři dávali naslepo over když fouká od domácí mety ven, byli by vysoko v plusu. 

V nabídce Fortuny je možnost vsadit baseballovou remízu, což je trochu atyp, viděl jsi někde jinde, že by třeba v zámoří podobnou sázku vypisoval?

Já se sázení na baseball věnuju až v posledních dvou letech, kdy česká legislativa neumožňuje sázet jinde, než u licencovaných kanceláří. Takže vlastně nevím. V USA donedávna nešlo sázet vůbec. Mě osobně tip na výhru v řádné době baví. Kurz je vyšší a extra směna je v MLB poměrně vzácnost.  

V kterých týmech jsou největší hvězdy, a tudíž se je vyplatí i sledovat, respektive sázet třeba počty bodů atd....

 Boston Red Sox, Houston Astros, New York Yankees, ale v poslední době třeba Los Angeles Dodgers. To jsou hodně silné týmy. V poslední době se daří třeba Arizona DiamondBacks nebo Cincinnati Reds. Dále pak body dělají jednotlivci jako Mike Trout z LA Angels nebo Paul Goldschmidt z Arizony. Hodně bodů dělá Colorado, které má skvělé pálkaře, ale také největší stadion, což znamená že je větší prostor, kam odpálit míč. Rockies mají už léta nejvyšší počet bodů doma. 

Kdo je podle tebe v rozehrané sezóně adeptem na celkové prvenství (prosím více týmu optimálně třeba dva z každé půlky a optimálně i proč).

Teď se sezona překlopila do druhé poloviny a za zhruba tři týdny bude přestupní uzávěrka. Po ní bude odhad na favority přesnější. V tuhle chvíli je ale pro mě největší favorit opět Houston, který má neskutečně kvalitní nadhazovače jako Justin Verlander, Geritt Cole nebo Lance McCullers a k tomu i jedny z nejlepších pálkařů. Líbí se mi letos i Yankees a vyplatí se podle mě v tuhle chvíli vsadit i na vítězství Dodgers. Měli hodně zranění na nadhozu, včetně hlavního esa Claytona Kershawa. Ten už ale je fit, další pitcheři se taky brzy uzdraví a pokud Dodgers dokáží dohnat ztrátu na postup, budou v playoff nesmírně silní

Nový příspěvek
Přihlaste se pro přidávání příspěvků.
😀😎😛😇😉😡😲🤔🙄😞😭🤦‍♂️💀👍⚽🎾🏆🏒🥊🍺💩💡💣💰☕❤☯️🇨🇿
8.7.2018 22:37:48 Tomik
*$* fajn jde se na to
8.7.2018 15:07:09 Awould
Rozhovor úplně k *poo*
8.7.2018 9:25:13 ivKooo
"V Coloradu padá nejvíce bodů, protože mají větší prostor, kam odpálit míč." :)) *možná to bude tím v jaké nadmořské výšce stojí stadión. Fyzika asi nebude kamarád. "Hranice over/under žádné sázkové kanceláře nevypisují na domácí zápasy Cubs," *to je zvláštní, že je tam pravidelně vsázím, stačí si u modrých kliknout výsledky a podívat se :) solidní hlody, nova sport mno, to hovoří za vše :))
8.7.2018 10:06:38 karamba99
Není to nadmořskou výškou, to je jeden ze základních omylů. Je to opravdu ve velikosti hřiště.
8.7.2018 11:38:35 ivKooo
jj, ze základních omylů, možná proto ho podle té nadmořské výšky stavěli :)) a i tak to nepomohlo, zkus google nebo wiki toho stadiónu, popř. nějaké učebnice fyziky.
7.7.2018 22:15:26 centryfuga1
c[]