Čas
Kurzy
1.01
1000
ME Házená

ME Házená

Mistrovství Evropy házenkářů

V tradičním termínu na začátku roku se odehraje mistrovství Evropy házenkářů. Jubilejní 15. ročník budou od 13. ledna do 30. ledna hostit společně Slovensko a Maďarsko. Podruhé za sebou se Eura zúčastní 24 zemí, které jsou rozdělené do šesti čtyřčlenných skupin. Do hlavní fáze postoupí dva nejlepší týmy z každé skupiny a vytvoří dvě šestičlenné skupiny. V té odehrají další čtyři zápasy proti soupeřům ze zbývajících dvou skupin. Výsledky ze základních skupin se přitom započítávají. Dva nejlepší celky pak postoupí do semifinále a kvalifikují se zároveň na příští světový šampionát, který budou pořádat Polsko se Švédskem. Proto se bude hrát také o 5. místo. Zápasy o umístění se kompletně odehrají v Budapešti.

Titul obhajuje Španělsko, které vyhrálo poslední dva šampionáty starého kontinentu a v nominaci má z tehdejšího týmu deset hráčů, chybí však oba bratři Dujšebajevové. Před dvěma lety porazilo ve finále Chorvatsko, které prochází složitou generační obměnou a dvojice veteránů Duvnjak s Čupićem tým sama neutáhne. Dva roky předtím Španělsko zdolalo ve finále Švédsko 29:23 a právě Seveřané jsou s bilancí čtyř zlatých, jedné stříbrné a jednoho bronzu nejúspěšnější zemí Eura, naposledy však triumfovali před 20 lety na domácím turnaji.

Španělsko se Švédskem jsou podle kurzů třetím a čtvrtým největším adeptem na titul. Hlavním kandidátem na celkové vítězství je pak kompaktní Dánsko, které ovládlo poslední dva světové šampionáty, ale na předchozím Euru senzačně vypadlo už po základní skupině stejně jako Francie, které vyhrála loni v létě olympiádu v Tokiu. Galský kohout bude výrazně oslabený, z olympijského all-star teamu chybí brankář Gérard a mozek francouzské hry Remili. I tak se musí s Francií vedenou nestárnoucím Nikolou Karabatićem počítat.

Překvapit by také mohli domácí Maďaři, které poženou fanoušci, navíc jim přál los základní skupiny - Island už není, co býval, Portugalsku se úplně rozpadl tým a bude mít co dělat, aby porazilo nizozemského outsidera. Na medaili myslí tako Norsko s hvězdným Sagosenem. Černým koněm by mohlo být Slovinsko, když má den, dokáže porazit kohokoliv.

Nenalezeny žádné položky!

Jen překvapit můžou čeští házenkáři. Před dvěma lety sice postoupili do další fáze turnaje, jenže to měli v základní skupině soupeře na svojí úrovni (Rakousko, Severní Makedonie, Ukrajina). Teď se v Bratislavě střetnou postupně se Španělskem, se kterým prohráli na posledním Euru 25:31, Bosnou a Hercegovinou a se Švédskem, úřadujícím vicemistrem světa. Reprezentační dres vysvléklo zkušené trio - brankář Galia, pilíř obrany Horák a kanonýr Zdráhala, který mezitím oblékl sako předsedy českého svazu.

Přípravu mužstva stejně jako před loňským světovým šampionátem narušil koronavir. Rok stará ostuda, kdy kvůli hromadné nákaze musela reprezentace vzdát účast na MS v Egyptu, by ale hrozit neměla. Každopádně covid může papírové předpoklady před šampionátem roztrhat, nakažené hlásí řada účastníků, některé přípravné duely se dokonce ani neodehrály. Svoji aktuální formu si ostatně neotestovali ani Češi, kteří mají na soupisce zejména hráče z extraligy a druhé německé bundesligy. Zápasy z ME jsou rovněž v nabídce FORTUNA TV.