Čas
Kurzy
1.01
1000
Tenisový blog Tomáše Budky a Jaroslava Plašila

Tenisový blog má za cíl přinést klientům Fortuny zajímavé postřehy a informace ze světa „bílého sportu“ od renomovaných novinářů, kteří působí ve svém oboru už řadu let a znají nejen jednotlivé hráče a hráčky ale i místa a prostředí, kde se turnaje konají. Pravidelně by se měli ve svých myšlenkových pochodech střídat Tomáš Budka, sportovní reportér České televize, který má kromě tenisu i přesah do basketbalu a zimních sportů. Druhou obrovskou osobností je pak legenda Českého veřejnoprávního rozhlasu Jaroslav Plašil, který se v tenisovém prostředí cítí jako doma a je častým návštěvníkem jak grandslamů, tak dalších významných či méně významných tenisových turnajů. Přejeme ti příjemné počtení.

Blog 26. díl: Roland Garros, grandslam tří nedělí

Jako reportér mám atmosféru v Paříži moc rád. A taky se mi líbí zdejší tradice, podle které turnaj začíná už v neděli, a ne v pondělí jako v Melbourne, ve Wimbledonu a na US Open. V pátek skončí kvalifikace, v sobotu bývá fanouškovský den s bohatým programem pro děti, v neděli startuje hlavní soutěž. Kurty jsou pořád plné, jakmile přijedete, pořád se něco děje.

číst více...

Blog 25. díl: Foyer grandslamové Paříže

Možná to někoho překvapí a řekne si: „Vždyť to začíná až v neděli, ne? Co s tím teď?“ Ano, hlavní soutěž antukového Roland Garros skutečně startuje až v neděli 28. května, ale už teď stojí za to sledovat, co se ve francouzské metropoli odehraje na kurtech. Začíná totiž kvalifikace.

číst více...

Blog 24. díl: Žádné Menší(k) cíle. Jakub míří vysoko

Ještě minulou neděli večer dumal, jak v prvním kole vyzrát na nasazenou jedničku. Nakonec musel po posledním zápase turnaje spěchat na letadlo, aby stihl další plánový turnaj v Tunisku. O kom, že to je řeč? O Jakubu Menšíkovi a jeho působení na challengeru Sparta Prague Open 2023.

číst více...

Blog 23. díl: Skvělé oko legendy

Na začátku tohoto roku jsem připomínal dřívější slova tenisové legendy Heleny Sukové, která kdysi viděla hráčku budoucnosti. A čím dál víc obdivuji, jak dobré oko tehdy bývalá československá reprezentantka měla.

číst více...

Blog 22. díl: Hola Madrid

Přiznám se, že podnik v Madridu vždycky patřil ke sportovním akcím, které jsem si moc přál navštívit. Od fanoušků jsem na turnaj často slýchával chválu, a teď byla skvělá příležitost jej aspoň krátce na pár dní poznat. A být i blízko návratu Barbory Strýcové, která se po mateřské pauze znovu představila na dvorci.

číst více...

Blog 21. díl: Divá Bára zpět na kurtu. Čekají nás divy?

Duben spěje ke svému konci a v tenisovém kalendáři se o slovo hlásí první antuková „tisícovka“ sezóny Madrid. Mezi muži je rekordmanem v počtu vítězství Rafael Nadal s pěti trofejemi, mezi ženami, které na turnaji začaly hrát o sedm let později v roce 2009, je nejúspěšnější Petra Kvitová. Speciální trofej – mnoho navlečených tenisových raket na sobě na válečku na vrcholu s tenisovým míčkem – získala hned třikrát.

číst více...

Blog 20. díl: Parní stroj, ohromné síly zdroj

Ještě z dob svého dětství si pamatuji chytlavou písničku od Viktora Sodomy, takže vím, že parní stroj je ohromné síly zdroj. A právě na to si teď často vzpomenu při „fedcupových“ duelech, ve chvílích, kdy se z české šatny ozývá týmová skladba – o poznání novější a jiný „Parní stroj“ - od Divokýho Billa.

číst více...

Blog 19. díl: Billie Jean Cup proti Ukrajině

Zatímco celý civilizovaný svět podporuje Ukrajinu (zaplaťpánbůh), Česko s ní bude příští víkend soupeřit. Naštěstí jen v tenisu. Ostatně z historického vývoje lidstva víme, že moderní sport je náhražkou válek (jen někteří duševně choří jedinci to stále nechápou).

číst více...

Blog 18. díl: Návrat starých pořádků

Je to teď zase hodně příjemný pohled na ženský žebříček hlavně ten sezónní. A tak trochu návrat starých časů, kdy byly v hodnocení daného ročníku běžně dvě tři české singlistky v popředí. Loni něco takového nebylo možné kvůli až neuvěřitelnému souběhu různých zdravotních komplikací, ale snad to byla jen výjimka potvrzující pravidlo.

číst více...

Blog 17. díl: Hard Rock Jiřího Lehečky

Oči tenisového světa míří na Miami. A nejen ty české si všimly výkonů Jiřího Lehečky. Není to ještě tenisová horečka jménem Jiří Lehečka, ale o pozornost si tenhle jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi znovu říká. Na minulém turnaji v Indian Wells český tenista poprvé vyhrál na podniku série Masters 1000, když porazil Francouze Rinderkneche, na Floridě už vyřadil dva soupeře.

číst více...

Blog 16. díl: Deblový poklad

Možná, že jste si při posledním turnaji v Indian Wells všimli krátké žertovné scénky se slunečníkem, který se během jednoho ze zápasů snažila rozevřít Barbora Krejčíková na hráčské lavičce, neunikly vám detaily taktické porady s Kateřinou Siniakovou, ani třeba setkání vítězného páru se zpěvačkou PINK.

číst více...

Blog 15. díl: Nejznámější Brenda od dob Beverly Hills

Ve Spojených státech začal „sunshine double“ tedy kombinace velkých turnajů v Indian Wells a Miami. Do kalifornské pouště momentálně míří většina očí tenisového světa a za týden a něco se přeostří na Floridu. Já bych ale dnešní blog rád začal někde úplně jinde.

číst více...

Blog 14. díl: Vzhůru do Kalifornie

Zatím jsem to štěstí neměl a přiznám se, že je to jedno z mála tenisových míst, které bych si ještě přál v reportérské „kariéře“ navštívit. I kvůli atraktivním obrázkům, které odtud pokaždé přicházejí, zvlášť pokud jsou pořízeny ve večerním čase, s nasvícenými kurty, fialovou oblohou a nedalekými vrcholky hor. Myslím, že na světě není moc fotogeničtějších areálů, než je Indian Wells Tennis Garden pro Indian Wells Masters, na kterém se potkají elitní ženský i mužský okruh WTA a ATP.

číst více...

Blog 13. díl: Jeden z těch týdnů, kdy …

Možná máte stejně jako já v telefonu nastavená upozornění z aplikace na výsledky vašich oblíbených sportovců či týmů, jejichž výkony vás baví nebo zajímají. V konkurenci všech dalších sportů mám označeno nejvíc tenistů. Skoro všechny z české užší i širší špičky, abych si snáze udržel přehled o aktuální dění.

číst více...

Blog 12. díl: Dubaj jako druhý domov

Při kočovném životě s věčně sbaleným kufrem a taškou s raketami se dá asi jen těžko mluvit o nějakém druhém domově, když si pořádně neužijete ani ten první. Přesto, je určitě pár míst, která si tenisté mohou z nějakého důvodu oblíbit víc než ta další.

číst více...

Blog 11. díl: Hraje se o hodně

Anastasia Potapovová porazila ve finále v Linci Petru Martičovou a získala svůj druhý titul v kariéře. Soupeřkou Barbory Krejčíkové v prvním kole turnaje v Dauhá je Veronika Kuděrmetovová a nedaleko v Bahrajnu změří Vít Kopřiva síly s Pavlem Kotovem. Naprosto triviální informace, řeknete si. Není to tak.V době, kdy téměř celým sportovním světem cloumá diskuse o možné účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži 2024, slyšíte v tenisovém prostředí ohlušující ticho.

číst více...

Blog 10. díl: Davis Cup je věčný

Možná jste to na některých profilech Davis Cupu taky viděli, oslavné kolečko tenistů před bouřícími ochozy v Campusu Trentino v La Sereně po postupu domácího Chile přes Kazachstán. Je z toho cítit, že tradiční mužská týmová soutěž je stále velmi silnou značkou, přestože má za sebou kontroverzní změny a před sebou zatím nevyjasněnou budoucnost. A je skvělé, že do finálové fáze prošel i perspektivní český výběr s novodobými tahouny Jiřím Lehečkou a Tomášem Macháčem. Ať už bude v dalších letech formát soutěže jakýkoli, máme tu už celkem silný příslib další velké daviscupové party, která může směle navazovat na dřívější úspěchy Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.

číst více...

Blog 9. díl: I Shiffrinová může prohrát z mečbolu

Tenisový svět o tomto víkendu žil finálovými zápasy Australian Open, ale já bych dnes chtěl začít jinde. Tenis u protinožců jsem sice samozřejmě sledoval, ale mnohem blíž jsem byl asi nejvýznamnější sportovní akci roku v České republice Světovému poháru slalomářek ve Špindlerově Mlýně. A i tam obklopen krkonošskými vrcholy, mrazivými teplotami a křupavým sněhem jsem si vzpomněl na tenis.

číst více...

Blog 8. díl: Kluci taky

Nestor české sportovní žurnalistiky, Jaroslav Plašil, patří mezi největší odborníky na „bílý sport“ v tuzemsku vůbec. Aktuálně je v Melbourne na Australian Open, a jeho bloq je opět nabitý zajímavostmi. Přejeme příjemné čtení!

číst více...

Blog 7. díl: Australian Open

Myslím, že známá „hláška“, kterou pronáší Karel Fiala alias Joe v závěru dobrodružného westernového muzikálu Limonádový Joe aneb Koňská opera směrem k Miloši Kopeckému: „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina“ docela dobře vystihuje situaci Novaka Djokoviče v Austrálii. „Stal jsem se světovým padouchem, což pro mě jako sportovce bylo těžké,“ uvedl vítěz 21 grandslamových turnajů při vzpomínce na loňské vyhoštění od protinožců, k nimž přicestoval bez – v Austrálii tehdy povinné – vakcinace proti covidu.

číst více...

Blog 6.díl: Austrálie před prvním grandslamen

Bylo to v Austrálii v lednu před pěti lety, v dějišti úvodního grandslamu jsme si povídali s Helenou Sukovou úspěšnou reprezentantkou československé éry, která tam dorazila kvůli několika ceremoniálům. Ten rok totiž vstupovala do Mezinárodní tenisové síně slávy a právě v Melbourne to pořadatelé slavnostně dopředu oznamovali. Probrali jsme toho spoustu, ale jedno téma si teď vybavuji zase o něco intenzivněji. Mluvili jsme o nadějích na okruhu, komu by se mohlo v budoucnu hodně dařit, a proč. A Helena Suková při té příležitosti prozradila, že se jí moc líbí hra tehdy devatenáctileté Aryny Sabalenkové.

číst více...

Blog 5. díl: Rok 2023 ready? Play!

Někdo očekává nový rok s napětím, pro jiného je změna letopočtu prostě jen otočením kalendáře. Tenisti jsou na to pravidelně trochu jinak. Nový rok pro ně začíná obvykle v době, kdy se starý ještě hřeje na výslunní – letos kvůli oblevě se na můj vkus vyhříval až příliš. Každopádně ženy a muži s raketami sedají do letadel dávno před Silvestrem a míří do Austrálie. Ne snad za známým ohňostrojem u Sydney Harbour Bridge, ale za startem nové sezóny.

číst více...

Blog 4. díl: Davis Cup

Byla to jedna ze zpráv, na které jsem po návratu z Poháru Billie Jean Kingové narazil. Letadlo, ve kterém cestovali záložník fotbalové reprezentace Tomáš Souček a také někteří členové fedcupového týmu, muselo kvůli mlze změnit cíl, místo Prahy tak přistálo v Pardubicích.

číst více...

Blog 3. díl: Jdeme do finále

Když jsem minulý týden v úterý letěl na finálový turnaj Poháru Billie Jean Kingové do Glasgow, zastavili jsme na přestup v Londýně na Heathrow. Před přistáním na mě z opravdu hustých černých nízko visících mraků nejprve vykoukl stadion ve Wembley, pak řeka Temže a za chvíli na jejím břehu známá O2 aréna. A ještě před tím, než větrem zmítaný stroj dosedl a já jsem našel útulné místo na fisch&chips k obědu, přemýšlel jsem o tom, jak krásné Turnaje mistrů se tam v posledních letech konaly.

číst více...

Blog 2.díl: Glasgow bude jízda

Přiznám se, že na tento týden jsem se hodně těšil. Prakticky od chvíle, kdy Mezinárodní tenisová federace ITF oznámila, že finálový turnaj Billie Jean King Cupu (BJKC) uspořádá známé skotské město, sídlo tradičních fotbalových značek Celticu a Rangers. A abych se před cestou ještě víc naladil, pustil jsem si starší videa z několika zápasů britských tenistů v Davisově poháru, kterým fanoušci právě v Glasgow vytvářeli fantastickou atmosféru.

číst více...

Blog 1.díl: Turnaj mistryň na Southforku

Dallas zase jednou přitáhne diváky k televizním obrazovkám, alespoň na týden. V hlavních rolích ale tentokrát nebudou J. R. (čti džej ár), Bobby nebo Miss Ellie ale nejlepší světové tenistky. Pro mladší generaci – odkazuji na fenomén americké televizní tvorby 80. let 20. století, který se o dekádu a něco později výrazně prosadil i na tuzemských obrazovkách. A to proto, že letošní Turnaj mistryň se poprvé koná ve městě Fort Worth, které tvoří konurbaci právě s Dallasem a také Arlingtonem a na nejslavnější ranč světa je to z Dickies Arény jen asi hodina jízdy.

číst více...