Čas
Kurzy
1.01
1000

Mistrovství světa v ledním hokeji

MS hokej 2023

Světový šampionát v ledním hokeji se v roce 2023 uskuteční ve Finsku a Lotyšsku od 12. do 28. května. Turnaj se měl původně odehrát v Petrohradu, po změně pořadatelství nakonec ve hře zůstala pouze dvě kandidátská města. Tampere, kde se v nejmodernější hokejové hale v Evropě odehrála většina duelů šampionátu v roce 2022, a Riga, v lotyšské metropoli se turnaj konal v roce 2021 s přísnými pravidly a prakticky bez diváků, po dvou letech se zápasy na stejném místě odehrají před plnými tribunami.

Titul světových mistrů bude obhajovat reprezentace Finska, která na domácím turnaji v roce 2022 porazila Kanadu 4:3 v prodloužení. Tým Suomi tak během jednoho roku získal jak zlaté medaile v olympijském turnaji, tak triumf na šampionátu. Bronzovou příčku vybojoval český národní tým, ten v úžasném duelu o třetí místo přehrál Spojené státy americké 8:4. Právě z českého reprezentace vzešel nejproduktivnější hráč turnaji ve Finsku – Roman Červenka, kapitán získal celkem 17 kanadských bodů za 5 tref a 12 asistencí.

Na šampionátu se v roce 2023 představí tradičně 16 národních mužstev. Do nižší kategorie spadly celky Velké Británie a Itálie, které si tak ve Finsku a Lotyšku určitě nezahrají. Elitní skupiny světového turnaje doplnily reprezentace Maďarska a Slovinska, ty se tak připojí ke zbylým 14 celkům.

Na šampionátu v Tampere a Rize budou o medaile bojovat reprezentace Finska, Kanady, Česka, Spojených států amerických, Švédska, Švýcarska, Slovenska, Německa, Dánska, Lotyšska, Norska, Francie, Rakouska, Kazachstánu, Slovinska a Maďarska.

Češi se v roce 2022 konečně po desetiletém půstu dočkali zisku bronzových medailí! V žebříčku IIHF se díky tomuto úspěchu posunuli na šesté místo, respektive jsou pátým nejvýše postaveným týmem, protože výčet nadále zahrnuje na třetí pozici Rusko, které se na turnaji v roce 2023 určitě nepředstaví. Přesné rozložení dvou skupin bude mezinárodním hokejovém svazem teprve určeno.