Čas
Kurzy
1.01
1000

Americké prezidentské volby: vítěz Trump D.

05.11.2024 07:00,
pic

Americké prezidentské volby v roce 2024 slibují jako obvykle vypjatou a vyrovnanou politickou bitvu mezi republikány a demokraty, do které by chtěl zasáhnout rovněž nestraník ze slavného rodu Kennedyů.

Robert F. Kennedy junior je rozhodne zajímavé jméno vzhledem k americké politické historii. Rodina Kennedyů zastávala významné politické funkce v zemi už od 19. století, což je líbivý příběh, na který řada lidí slyší i dnes. Kennedy junior navíc může mít zajímavý volební potenciál, nejen v řadách demokratů a republikánů jsou totiž někteří vlastní kandidáti nepřijatelný. Spíš to ale vypadá na souboj politických matadorů prezidenta a exprezidenta.

Prezidentský post USA bude každopádně obhajovat Joe Biden. Rodákovi ze Scrantonu je už 81 let, a právě jeho věk a zdravotní stav jsou pro řadu politiků i voličů jasným handicapem. Další problémem jsou pak třaskavá témata, Blízký východ a Ekonomika. Propírají se především válečné konflikty na Ukrajině a v Izraeli a samozřejmě náklady na pomoc spojencům, které jdou do astronomických výšek. Také doma jsou tíživá témata jako migrace nebo drogová otázka, kde se toho nepodařilo příliš zlepšit. Nespokojenost s Bidenovým vládnutím se tak už odráží ve swing states, které mají na volby v USA zásadní vliv.

Při posledních volbách v nich měl navrch právě Joe Biden, ale nyní v šesti ze sedmi vede Trump, ve Wisconsinu to je zatím remíza. V Nevadě nebo Severní Karolíně vede Trump dokonce o 7 a více procentních bodů, což už by se dohánělo složitě. V ostatních swing states, které se přiklánějí v průběhu let na jednu či druhou stranu (Giorgia, Arizona, Michigan, Pensylvánie) to je do tří procent, což lze brát v rámci statistické odchylky jako smír. Biden ztrácí především mladší voliče, ve kterých měl naposledy větší oporu a také arabskou komunitu.

Donald Trump je naopak "na koni", ve veřejném prostoru se sice stále pere špinavé prádlo, v podobě napadení Kapitolu nebo sexu se společnicí, ale na podobné kauzy je bývalý prezident už dávno zvyklý a nijak extra jej zatím netíží. To by se samozřejmě mohlo změnit v případě rozhodnutí soudu, ale je otázkou, jestli si justice dovolí ovlivnit relativně krátce (půl roku) před volbami rozložení současných sil.

Trump rovněž nepatří mezi žádné mladíky, ale jeho řeč je o něco dravější a dokáže budit větší emoce. Rovněž jeho zdravotní stav vypadá o něco lépe, což může být pro prvovoliče dílčím signálem. Dílčí nápovědou pak bude vzájemné debaty, které startují už na konci června.

Šance ostatních kandidátů usednout v Bílém domě, jsou relativně malé, i když jména jako Michelle Obama nebo Kamala Harris jsou ve Spojených státech dobře známá.

💰 Na co vsadit:

O post prezidenta Spojených států Amerických se s největší pravděpodobností střetně opět tandem Biden – Trump, úřadující hlava státu ale svůj čas nevyužila zcela ideálně, což se odráží i na průběžných průzkumech. Jak média v Americe, tak sázkaři v Česku zatím mírně favorizují návrat Donalda Trumpa do čela světové velmoci číslo 1.

👇 Doporučení:

6/10

Vítěz Sázka na celkového vítěze Vítěz datum
1.66 05.11. 07:00