Čas
Kurzy
1.01
1000
Zavřít
Vážení klienti, mBank hlásí plánovaný relax a to dne 23.6.2024 od 02:30 do 09:00 hod. Ostatní vklady jsou ve vynikající kondici.
počet analýz 2720
sporty fotbal
Tomáš Vlasák
Tomáš Vlasák
Externí autor
Znalec italských reálií a expert na Serii A, kterou detailně sleduje již více než deset let. Díky studiu na Università degli Studi di Bari pronikl do reality italské kultury, čehož využívá při tvorbě analýz dodnes.
pic

Atalanta - Fiorentina: G. Scamacca dá gól

1.6.2024

Italská Serie A má sice své poslední kolo za sebou, ale netradičně o týden později je zde ještě jedna dohrávka, kterou je potřeba vyřešit. Atalanta i Fiorentina ušly dlouhou cestu evropskými poháry, kdy celek z Bergama triumfoval v Evropské lize, zatímco Fiorentina skončila v Evropské konferenční lize těsně pod vrcholem. Ve středu totiž nestačila na Olympiakos, kterému podlehla 0:1 po prodloužení. Z hlediska příštího ročníku evropských pohárů tato dohrávka ovšem už nic neřeší.

V lepší pohodě jde do utkání Atalanta, která měla po dlouhé době celý týden na odpočinek. Ten byl vyplněn jak jinak než oslavami a hodnocením uplynulé sezóny, nicméně svěřenci Gian Piera Gasperiniho by neměli poslední duel vypustit. V případě výhry se mohou posunout na třetí místo, které by krásně korunovalo jejich úspěšnou sezónu. I proto se čeká nasazené plné sestavy, kde například nebude chybět ani útočník Gianluca Scamacca, který kvůli tomu chybí na již probíhajícím soustředění italské reprezentace před Eurem.

Fiorentina míří do Bergama jen pár dní po zdrcující prohře ve finále EKL, která je navíc postihla i v loňském finále. Kouč Vincenzo Italiano, který dovedl Fiorentinu k těmto dvěma úspěchům v řadě, se bude s týmem po utkání loučit, protože už v únoru oznámil, že smlouvu neprodlouží. Jeho další kroky by měly směřovat do Boloni. Fiorentina ale především už nehraje vůbec o nic, na její celkové osmé pozici - a další účasti v EKL - tento výsledek nic nezmění. 

💰 Na co vsadit:

Atalanta prokázala už minulý týden, že nedostatkem motivace netrpí, když porazila doma Turín 3:0 přesto, že hosté potřebovali bodovat kvůli evropským pohárům. Vynikající formu potvrdil i již zmiňovaný Gianluca Scamacca, který vstřelil pátý gól ve svých osmi posledních zápasech, včetně toho do sítě Fiorentiny v odvetě semifinále italského poháru (4:1).

👇 Doporučení:

8/10

pic

Lazio – Sassuolo: Poločas/zápas: 1/1

23.5.2024

Remíza v posledním kole na půdě mistrovského Interu znamená, že Lazio už nemůže skončit na jiném než sedmém místě a závěrečný domácí duel odehraje v klidu. Bez motivace jsou ale také hosté ze Sassuola, kteří naposledy doma prohráli s Cagliari 0:2 a míří do Serie B.

Lazio prožilo turbulentní ročník, který zachránil příchod trenéra Igora Tudora. Ten klub stabilizoval, ale napravit vztahy po odchodu kouče Sarriho se mu nepovedlo. Je velmi pravděpodobné, že ke svému poslednímu zápasu za Lazio tak nastoupí nejen Luis Alberto, ale především ikona klubu Ciro Immobile. A ať už to bylo jakkoliv, oba se budou chtít s blankytně modrým dresem loučit vítězně.

Sassuolo letošní ročník Serie A nezvládlo a naplno se projevila jeho závislost na Domenicu Berardim, po jehož zranění to s klubem šlo z kopce. Budoucnost mnohých tak zůstává nejistá a venku žádný skvělý závěr čekat nemůžeme, neboť Sassuolo získalo v tomto ročníku na půdě soupeřů jen devět bodů (2-3-13).

💰 Na co vsadit:

Lazio na Sassuolo umí – porazilo ho už třikrát v řadě s čistým kontem. Závěrečný duel bude ale trochu uvolněnější a pokračování této bilance není jisté. V posledních třech kolech ovšem Lazio pokaždé vedlo v poločase a své fanoušky potěší rychlým startem i tentokrát.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Napoli – Lecce: 02

23.5.2024

Remíza 2:2 na půdě Fiorentiny sice nebyla vyloženě neúspěchem, ale Neapol to připravilo i o devátou pozici, na kterou teď loňský mistr ztrácí bod. Neapol tak musí zvítězit a doufat, že Turín nezvládne svůj zápas v Bergamu, aby mohla i nadále doufat, že v případě triumfu Fiorentiny v EKL dostane místo v této evropské soutěži pro příští ročník.

Takový ústup ze slávy jen tak nějaký mistr Itálie nepamatuje, nicméně Neapol v této sezoně vystřídala tři trenéry a ani ten poslední není nějak úspěšný. Partenopei vyhráli jediné z posledních 11 utkání (1-5-4) a už chtějí mít tento ročník za sebou. Jejich motivace proti Lecce navíc nemusí být kdovíjak velká – pokud přijde na lavičku skutečně Antonio Conte, tak je zcela jasné, že zrovna on by pro svou první sezonu ocenil absenci evropských pohárů.

Lecce míří na svou nejkratší letošní cestu k dalšímu jižanskému soupeři v dobré náladě navzdory tomu, že poslední dva duely prohrálo doma 0:2. Udinese ani Atalanty ale už nezměnily to, že Lecce se zachránilo a po příchodu trenéra Gottiho udělalo velký kus práce. Venku dokonce z posledních čtyř zápasů prohrálo jen jednou (2-1-1).

💰 Na co vsadit:

Neapol sice potřebuje jednoznačně vyhrát, ale její letošní sezóna je vyloženě špatná. Mistrovská kocovina nevyprchá ani na závěr soutěže a uvolněně hrající Lecce svého protivníka potrápí a neprohraje zde ani potřetí ve vzájemných zápasech v řadě!

👇 Doporučení:

7/10

pic

Atalanta – Torino: 2

23.5.2024

Čerstvý vítěz Evropské ligy Atalanta se ve čtvrtek ráno triumfálně vrátila do Bergama, kde proběhly velké oslavy zisku první evropské trofeje ve 117leté historii klubu. Atalantu čekají ještě dva ligové zápasy, ale v zájmu italského fotbalu by k nim asi neměla přistoupit úplně svědomitě.

Pokud totiž skončí na pátém místě, kde teď je, získá vstupenku do Ligy mistrů ještě AS Řím. Ne, že by kouč Gasperini připustil nějaký podvod, ale je třeba si přiznat, že Atalanta má v nohách už 54 zápasů a všechno podstatné už je z jejího pohledu rozhodnuté. Pátou ligovou pozici si totiž zajistila poslední výhrou na půdě Lecce 2:0, ale teď se skutečně nasazení těch největších hvězd nedá čekat.

To situace Turína je trochu jiná. Hosté potřebují vyhrát, aby udrželi devátou příčku před Neapolí. Ta totiž může znamenat postup do evropských pohárů v příštím ročníku, pokud Fiorentina další týden porazí ve finále EKL Olympiakos. Turín tuto šanci bere vážně, což dokázal výhrou 3:1 nad AC Milán v minulém kole.

💰 Na co vsadit:

Atalanta má za sebou triumf v Evropské lize a následné oslavy. Její sezóna byla navíc velmi náročná (došla také do finále Italského poháru) a motivaci nepostrádající Turín musí této výhody využít.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Verona – Inter: Dvojitá šance: 1

23.5.2024

Verona v minulém kole vyhrála na půdě Salernitany 2:1 a definitivně si zajistila záchranu. Inter zase doma remizoval s Laziem (1:1), což ale v žádném případě nezměnilo nic na jeho jednoznačném ovládnutí soutěže a po převzetí poháru už skutečně poslední duel pouze dohraje.

Verona slaví trochu nečekanou záchranu, když v zimním přestupovém období rozprodala prakticky všechny opory, za které mohla dostat alespoň nějaké peníze. Kouč Baroni přesto dokázal s novými mladými hráči zabrat a především tři výhry v posledních pěti zápasech (3-0-2) dokazují skvělé načasování formy. Verona také od nového roku vyhrála čtyři domácí utkání (4-2-3), kdy zde porazila například i finalistu Evropské konferenční ligy Fiorentinu (2:1).

Inter po venkovní prohře v Sassuolu napravil svůj dojem ve Frosinone (5:0), ale naposledy už doma s Laziem velkou motivaci neměl (1:1). Utkání ve Veroně dokonale splňuje charakteristiku zbytečného zápasu a klidně se může stát, že hosté utrpí svou teprve druhou venkovní prohru (15-2-1).

💰 Na co vsadit:

Inter už má za sebou kromě mnoha mistrovských oslav i převzetí poháru, který dostal po závěrečném domácím utkání minulý víkend a ve Veroně se čeká značně obměněná sestava. Ta se sice bude chtít ukázat, ale například prohra v Sassuolu (0:1) naznačila, že „Béčko“ Interu je hratelné pro jakéhokoliv soupeře. Zkuste tedy překvapení.

👇 Doporučení:

6/10

pic

Frosinone – Udinese: Dvojitá šance: Remíza

23.5.2024

Kromě Empoli se o záchraně v Serii A bude rozhodovat také na stadionu Frosinone. Domácí celek má dvoubodový náskok na sestupové pásmo a hostí Udinese, které je pouze bod za ním. Oba týmy tak budou po očku sledovat vývoj utkání Empoli – AS Řím, kdy výhra hostí zajistí záchranu oběma zúčastněným. Spoléhat na to ale nebude asi ani jeden tým.

Svěřenci Eusebia Di Francesca ve své první sezoně po návratu mezi elitu bodovali především doma, kde získali 25 ze svých 35 bodů. Velký krok k záchraně ale udělali i v minulém kole, když vyhráli v Monze 1:0. Velmi přesvědčiví pak na svém stadionu byli především proti soupeřům z 11. a horšího místa (6-1-1).

Mezi ně patří také Udinese, které minule doma zachraňovalo výsledek proti Empoli až ve 104. minutě (1:1). Tato remíza ale potvrdila jeho velký letošní problém, kdy není schopno porazit tým ze druhé poloviny tabulky, tedy takové soupeře, proti kterým by mělo sbírat body (bilance 1-14-3). Patnáctá remíza s takovým protivníkem může Udinese přinést záchranu, ale jistější by samozřejmě bylo napodobit výhru z Lecce, která přišla v posledním venkovním vystoupení.

💰 Na co vsadit:

V sázce je hodně, což platí pro oba týmy. Remíza může teoreticky zajistit záchranu oběma, ale zcela určitě ji přinese domácím. Nějaký ostrý start tedy čekat nemůžeme a minimálně v poločase by nerozhodný stav platit mohl.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Empoli – Roma: 1

23.5.2024

Jeden z klíčových záchranářských duelů uvidí v posledním kole diváci v toskánském Empoli. Tamní klub hostí AS Řím a situace je jednoznačná: Domácí potřebují vyhrát, aby se zachránili a nejvyšší italskou soutěž hráli i v příštím roce. Jejich výchozí pozice mohla být ještě lepší, kdyby minule v Udine udrželi v nastavení získané vedení 1:0 (nakonec 1:1).

Empoli má zdánlivě nevýhodnou situaci, protože do tohoto kola vstupuje v sestupovém pásmu s bodovou ztrátou na Udinese a dvoubodovou na Frosinone. Jenže tyto dva celky hrají spolu, což dává svěřencům kouče Davideho Nicoly do rukou velký trumf – pokud vyhrají, nikdo je o záchranu nepřipraví.

Výhodou pro Empoli je jednoznačně fakt, že AS Řím už má své šesté místo jisté a na jiném skončit nemůže. O tom, jestli bude šestá příčka ještě zajišťovat postup do LM se rozhodne v závislosti na umístění Atalanta (musí skončit pátá), ale s tím už Římané nic neudělají. Trenér De Rossi navíc nemůže počítat s penaltovým specialistou Paredesem a střelcem vítězné branky z minulého kola Romelem Lukakuem.

💰 Na co vsadit:

Stále platí, že Empoli má problém dávat góly, ale jeho poslední tři domácí duely dávají fanouškům naději. Empoli zde porazilo Turín (3:2), Neapol (1:0) a naposledy zde bez branek remizovalo s Frosinone. Bez motivace dohrávající soupeř pak představuje ideální šanci jak na tyto výsledky navázat.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Juventus – Monza: Juventus dá 3 a více gólů

23.5.2024

Juventus má za sebou turbulentních deset dní, kdy nejprve získal trofej pro vítěze Coppa Italia, ale následně byl odvolán jeho dlouholetý trenér Massimiliano Allegri. Na jeho místo přišel zatím dočasně Paolo Montero, který sledoval, jak jeho nový tým dotáhl v Boloni tříbrankovou ztrátu, když během osmi minut dokázal vyrovnat na konečných 3:3.

Pro Juventus šlo už o šestou ligovou remízu v řadě, přičemž sedmkrát po sobě v nejvyšší italské soutěži remizoval naposledy na začátku 70. let! Bianconeri budou chtít doma zakončit sezónu v pozitivním duchu, ale rychlý start od nich nečekejte: Stále platí, že téměř v polovině (18/37) z jejich letošních utkání byl poločasový stav nerozhodný.

Juventus od příštího ročníku převezme už podle všeho současný strůjce boloňského úspěchu Thiago Motta a své působiště pravděpodobně změní i trenér Monzy Raffaele Palladino, který loňského debutanta provedl jeho prvními dvěma sezónami velmi slušně. Monza znovu skončí v klidném středu tabulky a v případě výhry může získat v těchto dvou ročnících 100 bodů.

💰 Na co vsadit:

Monza ovšem vyhrála naposledy před březnovou reprezentační pauzou a od té doby čeká na tříbodový zisk už osm zápasů (0-3-5). Naposledy prohrála dokonce i se zachraňujícím Frosinone, což jen dokresluje její míru motivace. Juventus už není bez Allegriho svázán defenzivní taktikou (to dokázal i minule) a v posledním kole se rozloučí vítězně.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Milan – Salernitana: Počet gólů: +3,5

23.5.2024

Poslední domácí utkání už na druhé pozici AC Milán nic nezmění, a svěřenci kouče Stefana Pioliho si tak pouze mohou napravit reputaci po prohře 1:3 v Turíně z minulého kola. Je navíc veřejným tajemstvím, že půjde také o loučení trenéra Pioliho s milánskými fanoušky, protože vedení klubu chystá pro novou sezonu změny. Aktuálně se největším favoritem na převzetí této pozice jeví Roberto De Zerbi.

Loučení čeká také Salernitanu, ale v jejím případě je to kvůli sestupu do Serie B. Poslední tým tabulky nezvládl přechod do kalendářního roku 2024, ve kterém nevyhrál ani jeden ze svých 20 soutěžních zápasů, přičemž hned 16 z nich prohrál (4 remízy). Salernitana inkasovala ve čtyřech z posledních pěti venkovních vystoupení minimálně tři góly, ale v tom minulém příjemně překvapila, když na stadionu Juventusu uhrála remízu 1:1.

AC Milán od prohry s Interem v městském derby, která definitivně zhatila jeho plány na mistrovský titul, už sezonu jen dohrává, ale v minulých dvou domácích duelech dal dohromady osm branek. Čtyřikrát sám ale také inkasoval (Janov 3:3, Cagliari 5:1), a proto bychom mohli na závěr ročníku vidět gólové hody.

💰 Na co vsadit:

Kromě trenéra Pioliho se s červenočerným dresem loučí také například útočník Olivier Giroud, který nastoupí v základní sestavě. Giroud dal v milánských barvách 48 soutěžních branek a jeho trefy přitahují gólově bohatá utkání – v pěti z posledních šesti, kdy se trefil, padly minimálně čtyři góly.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Genoa – Bologna: Padne gól minuta: 76+

22.5.2024

Janov přivítá v posledním utkání letošního ročníku doma Bolognu a v případě vítězství si definitivně pojistí 11. místo. V opačném případě (a za předpokladu výhry Monzy v Turíně) by mohl nejhůře skončit na 12. příčce, což je pro nováčka soutěže jednoznačně úspěch. Není proto divu, že kouč Alberto Gilardino prodloužil smlouvu i na další ročník a v Janově se znovu těší na obnovení starých slavných časů.

Bologna dopadne ještě lépe. Do tohoto kola jde ze třetího místa, ale může nakonec skončit i pátá. Ani v jednom případě ale nepřijde o postup do Ligy mistrů, kde se představí teprve podruhé ve své historii a poprvé po více než 60 letech. S největší pravděpodobností u toho ale nebude trenér Thiago Motta, který by měl zamířit do Juventusu.

Ať už tyto spekulace dopadnou jakkoliv, Bologna prožila výjimečný ročník, který charakterizuje také aktuální osmizápasová série venku bez prohry (5-3-0). Janov naopak v závěru zvolnil, což dokazují pouhá tři vítězství z posledních 11 utkání. Skrytou výhodu Bologni může představovat i návrat útočníka Zirkzeeho, který ale začne na lavičce a je otázkou, jak moc bude chtít před blížícím se Eurem riskovat.

💰 Na co vsadit:

Utkání mezi Janovem a Bolognou už nemůže nic ovlivnit, a proto se očekává uvolněné ofenzivní představení, což ostatně v případě Bologni předznamenalo i její poslední vystoupení proti Juventusu, kdy přišla o vedení 3:0. Všechny tři góly (3:3) navíc inkasovala po 75. minutě hry a minimálně jednu branku v samotném závěru uvidíme i teď.

👇 Doporučení:

8/10

pic

Cagliari – Fiorentina: 2

22.5.2024

Cagliari sice vstupuje do závěrečného kola jen s tříbodovým náskokem na sestupové pásmo, ale díky tomu, že další dva ohrožené týmy Frosinone a Udinese hrají v neděli spolu, nemohou už svěřenci Claudia Ranieriho sestoupit. Tuto skutečnost uvítala také Fiorentina, která mohla požádat o přeložení zápasu už na čtvrtek, aby měla více času na přípravu finále Evropské konferenční ligy, které je na programu příští středu.

Výsledek tohoto zápasu už pro domácí nic nezmění, ale Cagliari bude chtít sezonu zakončit pozitivně. Po svém návratu mezi elitu sice v první polovině ročníku tápalo, ale zkušený trenér Claudio Ranieri zase předvedl svůj obrovský um, když jeho mladý tým nasbíral v posledních 13 kolech hned polovinu z celkových 36 letošních bodů. Podíl na tom má i série šesti domácích utkání bez prohry, kdy zde Sardové porazili třeba i Atalantu.

Právě s Atalantou bude Fiorentina ještě dohrávat netradičně až po skončení ligy odložený duel, ale už teď si může v případě výhry zajistit osmé místo, a tedy jistotu účasti v evropských pohárech pro příští ročník. Pro svěřence Vincenza Italiana půjde o prioritní cíl, protože pak budou ve finále Evropské konferenční ligy s Olympiakosem hrát pouze o vylepšení této kvalifikace a posun do Evropské ligy.

💰 Na co vsadit:

Fiorentina se v poslední době v lize výrazně zlepšila a zaznamenala tři výhry v pěti zápasech (3-1-1). Motivace je jednoznačně na její straně a vzhledem k tomu, že pohárové finále hraje až za týden, může kouč Italiano nasadit nejsilnější sestavu, která již zachráněného soupeře snadno porazí.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Lecce – Atalanta: 2

16.5.2024

Lecce oslavilo v průběhu minulého kola záchranu díky ostatním výsledkům a své utkání doma s Udinese prohrálo 0:2. Atalanta naopak svůj duel s AS Řím zvládla a po výhře 2:1 se výrazně přiblížila umístění v první pětce, což by jí zaručilo účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

Trenér Luca Gotti, který do Lecce přišel v polovině března, od kdy jeho tým prohrál jen dvakrát (3-3-2) byl za záchranu rád, ale pokáral své svěřence za dva laciné góly. Lecce pod jeho vedením prohrálo doma vůbec poprvé (1-2-1), ale svůj úkol už splnilo.

Poklesu motivace u soupeře bude chtít využít Atalanta, která by si ráda zajistila páté místo ještě před středečním finále Evropské ligy, což se jí v případě výhry podaří. Hosté si navíc potřebují spravit chuť po prohře ve finále italského poháru s Juventusem (0:1) a zajistit, aby konec jejich sezony neskončil zase těsně pod vrcholem.

💰 Na co vsadit:

Atalanta vyhrála tři z posledních čtyř venkovních ligových zápasů a tuto formu potvrdí i v Lecce, kde získá klíčové tři body pro svou účast v Lize mistrů. První vzájemný zápas pak vyhrála nejtěsnějším rozdílem 1:0.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Bologna – Juventus: 1

16.5.2024

Bologna si v minulém kole zajistila výhrou 2:0 na půdě Neapole umístění v první pětce, což znamená, že se po 60 letech objeví v nejprestižnější evropské soutěži. V přímém souboji o třetí místo teď svěřenci Thiaga Motty, který je hlavním strůjcem tohoto úspěchu, vyzvou Juventus, který naopak v posledních 15 ligových kolech získal pouze 15 bodů.

Velké oslavy proběhly po návratu Bologni z Neapole, neboť evropské poháry v jakékoliv podobě se v tomto městě nehrály už dvacet let. Hlavní otázkou teď zůstává, jestli klub udrží opory, a především trenéra Mottu, který ale svými posledními vyjádřeními dal fanouškům naději. Ztrátou je rozhodně zranění nejlepšího střelce Zirkzeeho, který v Neapoli nedohrál.

Juventus má za sebou pohárové finále, ve kterém ve středu večer v Římě porazil Atalantu a získal svou první trofej od roku 2021. Po něm však došlo k odvolání trenéra Allegriho, který skončil oficiálně kvůli svému chování po utkání, ale pravdou je, že v Turíně už dlouho vymýšleli, jak se ho zbavit, aby definitivně skončila éra Andrey Agnelliho. A evidentně toho měl dost i samotný Allegri, který šel konci v klubu naproti. Bianconeri teď míří do Boloni se sérií pěti ligových remíz, včetně té proti již sestupující Salernitaně. Na půdě soupeře pak navíc vyhráli naposledy ve druhé polovině ledna v Lecce a od té doby v osmi případech získal jen čtyři body (0-4-4).

💰 Na co vsadit:

Bologna je z hlediska domácích zápasů v tomto ročníku druhým nejlepším týmem v celé soutěži (12-4-2), přičemž zde inkasovala nejméně branek ze všech (9). Nevalně hrající Juventus, který venku v lize vyhrál naposledy ve druhé polovině ledna, to jen těžko pokazí.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Chelsea – Bournemouth: Chelsea vyhraje a Palmer dá gól

16.5.2024

Čtvrtou výhru v řadě zapsala ve středeční dohrávce Chelsea, která porazila Brighton 2:1, a k jistotě šestého místa jí stačí získat v závěrečném domácím duelu bod. Bournemouth prohrál v minulém kole doma s Brentfordem 1:2, ale i přes dvě závěrečné porážky v řadě, bude s konečným umístěním v tomto ročníku spokojen, protože se drží jen těsně pod horní polovinou tabulky.

Chelsea potřebuje bodovat, protože má horší skóre než Newcastle, který ztrácí tři body, a ještě teoreticky živí naději. Čtyři domácí výhry v řadě, z toho poslední tři s čistým kontem, ve kterých dali Blues dohromady 17 branek, ovšem naznačují, že žádné dodatečné kritérium nebude potřeba a Stamford Bridge bude po konci kola slavit.

Hosté sice prohráli tři z předchozích čtyř venkovních utkání (1 výhra), ale jinak si na půdě soupeřů v tomto ročníku špatně nevedli (6-3-9). Zajímavostí je pak i fakt, že Bournemouth v tomto ročníku spáchal už 498 faulů, což je nejvíce od 2016/17, kdy jich Watford udělal 517. K překonání této mety to bude chtít od Cherries ale na půdě Chelsea hodně snahy, i když počty faulů v posledních venkovních zápasech (Arsenal 12, Wolves 17) značí, že to není bez šance.

💰 Na co vsadit:

Cole Palmer je jednoznačně mužem sezóny Chelsea. Před svým letním příchodem z Manchester City nedal tento 22letý hráč v nejvyšší soutěži ani jeden gól, ale v tomto ročníku jich nasázel 22 a k tomu přidal ještě 10 asistencí. Povedený ročník završí překonáním nejlepšího gólového výkonu legendárního Franka Lamparda během jedné sezóny.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Brighton – Man. United: Počet gólů: +3,5

16.5.2024

Útočník Manchesteru United Rasmus Hojlund prolomil své desetizápasové čekání na gól, když ve středu pomohl svou trefou k výhře nad Newcastlem 3:2. Pokud by navíc United v dohrávce nevyhráli, bylo by jisté, že se kouč ten Hag podepíše pod nejhorší ligové umístění klubu za posledních 34 let!

United tak svého posledního soupeře bodově dotáhli, ale vzhledem k výrazně horšímu skóre teď potřebují v závěrečném kole uhrát lepší výsledek než právě Newcastle, aby se dostali na sedmé místo, které nakonec zajistí účast v Evropské konferenční lize. Manchester má samozřejmě díky účasti ve finále FA Cupu naději na postup do Evropské ligy, ale to by musel porazit City.

Jeho prvním úkolem teď bude přerušit pětizápasové venkovní čekání na výhru (0-2-3), o což se pokusí v Brightonu, který ve středu v dohrávce prohrál doma s Chelsea 1:2. Pro svěřence kouče De Zerbiho šlo už o třetí porážku v předchozích čtyřech domácích zápasech a v závěrečném kole hrají pouze o udržení desátého místa.

💰 Na co vsadit:

Už čtyři vzájemné ligové zápasy v řadě vyhrál Brighton, což by se teď teoreticky vzhledem k motivaci hostí mohlo změnit. Chybět by v posledním kole ale neměly už tradičně branky, přičemž minimálně čtyři góly padly v sedmi z předchozích devíti soutěžních vystoupení Manchesteru United.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Brentford – Newcastle: 2

16.5.2024

Brentford vyhrál o minulém víkendu na půdě Bournemouthu 2:1, a potvrdil tak povedené závěrečné období sezóny, kdy prohrál jen v jediném z posledních osmi utkání (3-4-1). Na domácí půdě Brentford neprohrál už v pěti případech v řadě (1-4-0), přičemž svěřenci Thomase Franka v posledních třech zápasech doma udrželi i čisté konto.

Soupeře z první osmičky však Brentford na svém stadionu ještě v tomto ročníku neporazil (0-3-4) a jen ve dvou případech zde inkasoval méně než dva góly. Body potřebující Newcastle tedy není pro rozlučkový duel zrovna ideálním soupeřem. Hosté za sebou mají středeční dohrávku na Old Trafford, kde prohráli 2:3 a v tomto utkání budou hrát o všechno.

Výhra (nebo jakýkoliv lepší bodový zisk než, kterého dosáhne Manchester United v Brightonu) jim totiž zajistí sedmou příčku a postup do Evropské konferenční ligy. Jenže Newcastle v týdnu utrpěl už 11. venkovní prohru, a jeho fanoušky nejvíce mrzí to, že v utkání nehrál vůbec špatně. Jeho letošní venkovní výkony se ale mohou v případě selhání stát tím hlavním důvodem, proč Magpies příští rok nebudou v Evropě (5-2-11).

💰 Na co vsadit:

Manažer Eddie Howe by ale měl udělat všechno proto, aby tento scénář nenastal. Newcastle má jasnou motivaci, ale musí vyhrát. Brentford je navíc oblíbeným soupeřem jeho týmu, který vyhrál už čtyři vzájemné duely v řadě, včetně obou venkovních od postupu Bees do nejvyšší soutěže.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Sheffield Utd. – Tottenham: Tottenham dá +2,5g

15.5.2024

Poslední tým tabulky Sheffield United prohrál i o minulém víkendu, když na půdě Evertonu inkasoval i v 19. venkovním zápase sezony, což se přihodilo teprve počtvrté v historii Premier League. Tottenham zase v úterý večer přišel doma po prohře s Manchesterem City (0:2) o naději na čtvrté místo a do Ligy mistrů se příští rok nepodívá.

Sheffield se bude snažit zakončit tragickou sezonu alespoň tím, že se vyhne překonání nechtěného více než 100 let starého rekordu v počtu obdržených branek během jednoho ročníku nejvyšší anglické soutěže, ke kterému mu teď se 101 inkasovanými góly chybí dva zásahy do jeho sítě. Sheffield prohrál 27 z celkových 37 zápasů (3-7-27), ve kterých dal sám jen 35 branek, a na toto působení jeho fanoušci asi moc rádi vzpomínat nebudou.

Tottenham bude chtít na závěr ročníku alespoň vylepšit svou ďábelskou venkovní bilanci (6-6-6), kdy prohrál čtyři z posledních pěti utkání na půdě soupeře, přičemž ve dvou z předchozích tří inkasoval čtyři góly. Po vystoupeních na půdě Newcastlu, Chelsea a Liverpoolu ale přichází podstatně hratelnější soupeř, kterého Spurs na začátku ročníku porazili 2:1.

💰 Na co vsadit:

Premier League už dlouho nepamatuje tým s tak děravou obranou a není pravděpodobné, že by se Blades měli v závěrečném kole nějak výrazně defenzivně zlepšit. Tottenham vstřelil v tomto ročníku alespoň tři góly v osmi zápasech, ale jedním z nich bylo i venkovní vystoupení na půdě dalšího sestupujícího týmu (Burnley 5:2).

👇 Doporučení:

6/10

pic

Man. City – West Ham: City vyhraje, Haaland a Foden dají gól

15.5.2024

Dva góly Erlinga Haalanda v úterní dohrávce na půdě Tottenhamu rozhodly o tom, že Manchester City jde do závěrečného kola s dvoubodovým náskokem na Arsenal a pátý ligový titul v řadě má nadosah. Jeho soupeřem bude West Ham, který v poslední době zrovna nezáří, a očekávanému vítězství domácích by nemělo nic stát v cestě.

Trenér West Hamu David Moyes se nakonec ve svém posledním domácím zápase s fanoušky rozloučil výhrou, když Kladiváři porazili Luton 3:1, na čemž se gólem podílel i Tomáš Souček. Na pohárové pozice to už ovšem nebude. Forma City je diametrálně odlišná.Manchester neprohrál už ve 22 ligových duelech, přičemž v posledních osmi pokaždé vyhrál a hned v šesti z nich dal minimálně čtyři góly.

Na Tottenhamu se navíc blýskl i náhradní brankář Ortega, který nahradil Edersona se zraněným okem. Hlavním hrdinou byl pochopitelně Haaland, který skóroval dvakrát a celkově dal v letošním ročníku už 27 branek, přičemž v předchozích čtyřech duelech se trefil hned sedmkrát. Povedenou sezónu za sebou má ale i jeho parťák z ofenzivy Phil Foden, který dal v lize celkem 17 gólů.

💰 Na co vsadit:

O výhře Manchesteru City asi není pochyb. Všichni mají ale v živé paměti jedno závěrečné domácí utkání s Aston Villou, kdy se hosté nečekaně nevzdali, a City bude chtít rozhodnout co nejdříve, takže můžeme čekat více branek. Mezi střelce by se po vydařené sezoně mohli zapsat oba nejlepší kanonýři klubu – v loňském domácím vzájemném střetnutí se jim to ostatně povedlo (3:0).

👇 Doporučení:

7/10

pic

Cr. Palace – Aston Villa: 1

15.5.2024

Příchod Olivera Glasnera neuvěřitelně Crystalu Palace prospěl, neboť nový trenér dal jeho hráčům ofenzivní svobodu, která nese ovoce. Palace v minulém kole vyhráli na půdě Wolverhamptonu (3:1) a posunuli se už na 12. místo, což jejich fanoušky s výhledem na příští sezónu naplňuje optimismem. Palace tak vyhrálo pět z posledních šesti utkání (1 remíza) a po boji o záchranu není ani památky.

Od příchodu trenéra Glasnera v únoru získaly v následujících devíti zápasech více bodů pouze Manchester City a Arsenal. I to dokazuje, jak velkou práci nový kouč se svým celkem svedl. K závěrečnému duelu tohoto ročníku teď na jeho hřiště míří Aston Villa, která v pondělí vybojovala doma bod proti Liverpoolu (3:3) i přesto, že si už po 61 vteřinách dal vlastní gól brankář Martinez.

Aston Villa míří na stadion Crystalu Palace se zajímavou bilancí v zádech. V Londýně totiž neprohrála už deset ligových zápasů v řadě (7-3-0), což zahrnuje i všech jejích letošních šest výjezdů do hlavního města (6-1-0). A o tom, že taková série není samozřejmostí svědčí i to, že delší šňůrou s v Londýně mohl v historii pochlubit pouze Manchester United!

💰 Na co vsadit:

Všechny statistiky jdou ale stranou, protože úterní prohra Tottenhamu s Manchesterem City zajistila Aston Ville historickou účast v Lize mistrů, kterou hráči oslavili na tradičním klubovém galavečeru. Poslední venkovní duel pro ně už není důležitý, a navíc mají v nohách náročnou sezónu. Domácí tak mohou potvrdit skvělou formu.

👇 Doporučení:

7/10

pic

Atalanta – Juventus: 1

14.5.2024

Finále italského poháru svádí dohromady dva celky, které jsou v současné chvíli ve zcela odlišné formě. Atalanta bojuje na třech frontách, kde se jí nesmírně daří. V Evropské lize postoupila do finále, kde za týden vyzve Bayer Leverkusen, zatímco v Serii A v neděli porazila AS Řím 2:1 a výrazně nakročila k zajištění umístění v první pětce.

Pro Atalantu se jednalo o třetí výhru v řadě a šesté vítězství v posledních sedmi soutěžních zápasech. Těch má navíc družina kouče Gasperiniho na programu požehnaně, ale nezdá se, že by to byl nějaký problém. Tím může teoreticky být absence nejlepšího střelce: Gianluca Scamacca dostal v semifinále s Fiorentinou další žlutou a ve finále si nezahraje. Jenže už proti AS Řím se ukázalo, že Atalanta nestojí na jediném hráči, když se dvakrát trefil Charles De Ketelaere, jemuž hostování v tomto klubu značně prospělo.

Generálka na finále naopak vůbec nevyšla Juventusu, který doma remizoval se Salernitanou 1:1 poté, co opět nezvládl úvodní dějství. Fanoušci tradičně Juventus po zápase vypískali a není se čemu divit – špatně hrající svěřenci trenéra Massimiliana Allegriho získali v posledních 15 ligových kolech 15 bodů. A to je na čtvrtý tým ligy hodně málo. Cesta do Říma navíc budí další rozpaky: Juventus vyhrál mimo svůj stadion naposledy 21. ledna v Lecce!

💰 Na co vsadit:

Čtyři z posledních pěti vzájemných měření sil skončila nerozhodně a vyrovnaná bitva se dá vzhledem k váze utkání čekat i tentokrát. Pokud ale Juventus znovu zaspí v úvodu, bude mít smůlu. Atalanta toho umí využít, což dokazuje i fakt, že v pěti ze zmiňovaných posledních sedmi zápasů vedla po prvním dějství s čistým kontem.

👇 Doporučení:

8/10