Čas
Kurzy
1.01
1000
Zavřít
Vážení klienti, Raiffeisenbank hlásí plánovaný relax a to dne 19.4. od 22:00 do 20.4.2024 09:00 hod. Ostatní vklady jsou ve vynikající kondici.
Zavřít
Vážení klienti, ČSOB online platby podlehly nečekané únavě, a mohou být nyní nedostupné. Ostatní vklady jsou ve vynikající kondici.

Prezidentské volby USA: vítěz Biden

14.10.2020
pic

Americké prezidentské volby se zdály být na začátku kalendářního roku jednoznačnou záležitostí, všechno hrálo do karet Donaldu Trumpovi. Ekonomika šlapala velice slušně, současný prezident dokázal šikovně podepsat výhodné obchodní smlouvy, diplomacie slavila úspěchy na celé řadě front, včetně průlomových jednání (se Severní Koreou atd..). Pak ale nastaly dva zásadní faktory, které jasné vítězství Trumpa vážně ohrožují. Prvním z nich je koronavirová epidemie, při které Spojené státy jako celá řada jiných států zaspaly, následné ekonomické následky jdou ruku v ruce, včetně rostoucí nezaměstnanosti. Druhým aspektem jsou pak rasové nepokoje, které vzplály v celé řadě států, ke kterým došlo v řadě případů po nepřiměřených zákrocích policie a vznik hnutí Black Lives Matter. Donald Trump navíc přišel během prvního volebního období o voliče ze svých řad, zejména z řad válečných veteránů, což je hodně nepříjemné a citlivé téma. Mezi samotnými republikány (politiky) pak existuje „pátá kolona“, která Trumpovi nejenže nepomáhá, ale i škodí. Joe Biden není nijak silný protikandidát, který by měl extra charisma nebo silná témata, v kampani byly mnohem výraznější osobnosti jako třeba Bernie Sanders či Elizabeth Warrenová, ale díky různým okolnostem a nejednotě spadla nominace do klína Bidenovi. Hlavním tématem demokratů je tak nyní „antitrump“, což není obecně dobře, ale tentokrát by to mohlo stačit. Biden a spol. se snaží oslovit hlavně národností menšiny, čemuž má přispět i nominace Kamaly Harrisové na post viceprezidentky. Právě ona by měla být schopna aktivovat Afroameričany, aby přišly k volbám, jejich nízká účast v poslední volbě byly příčinou prohry Clintonové. Nemusí přitom jít o nějaké závratné číslo, pokud by k volebním urnám přišla cca čtvrtina, neměl by Trump šanci. Trump už v minulosti dostal v celkovém objemu nižší počet hlasů, a také tentokrát jich bude méně, nicméně o vítězi rozhoduje kolegium volitelů. Rozhodovat tak budou hlavně „swing states“, kterých je letos zhruba 13 v čele s Floridou, Michiganem nebo Pensylvánií. V USA se očekává o volby obrovský zájem, což potvrzují i předčasní volitelé, kterých je už nyní kolem 4 miliónů, což je oproti roku 2016 obrovský nárůst (750 000). Větší volební účast pak jasně nahrává právě Bidenovi, který nevyhraje díky své osobnosti a názorům reprezentující demokraty, ale díky kontroverznosti samotného Donalda Trumpa. Vsadit si můžete i na jednotlivé vítěze v rámci swing states, případně na celkového vítěze podle počtu hlasů, tzv. lidové hlasování.