Čas
Kurzy
1.01
1000

Slovensko – parlamentní volby 2023: vítěz SMER

30.09.2023 07:00,
pic

Slovensko čekají už na konci září parlamentní volby, které nabídnou napínavou partii a možný povolební pat. O potenciální vítězství se reálně mohou ucházet pouze tři strany, SMER - sociálná demokracia, Progresivné Slovensko a HLAS - sociálná demokracia.

Všechny tři hnutí se v předvolebních průzkumech pravidelně pohybují nad 10 % hranicí. Posledních několik měsíců je jasně ve vedení strana bývalého premiéra Roberta Fica, který získává hlasy populismem a útočnou konfrontační rétorikou. Aktuální preference hlásí přes 20 %, což je o pět až sedm procent více než mají zbývající dvě strany.

HLAS, dalšího bývalého premiéra Roberta Pellegreniho, se pohybuje nad hranicí 14 %, hlavní zbraní je pak charisma lídra strany, který působí jako klidná síla.

O jedno až dvě procenta lépe je na tom Progresivné Slovensko. Předsedou strany, která vznikla v roce 2016, je podpředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka, kterému se podařilo oslovit především mladší generaci voličů, podobně jako v Česku Pirátům. PS je součástí evropské frakce liberálů, což vystihuje prozápadní směřovaní a důraz na demokratické principy. Právě volební potenciál PS je relativně vysoký, a pokud se voliči mobilizují, mohli by ještě vedoucím SMERU „zatopit“.

Politická scéna na Slovensku je každopádně ještě více rozštěpená než v Česku, a tak je na politické scéně celá řada dalších subjektů. Nad hranicí 5 % se pohybují Republika, Olano, KDH, SaS, SNS a Sme rodina. Ani jedna z těchto stran s výjimkou Republiky ale nemá jistotu, že v poslanecké sněmovně nakonec zasednou.

💰 Na co vsadit:

Vítězství SMERU je pak nevyhnutelné, na Fica se bude jen těžko hledat „špinavé prádlo“, všechny jeho skandály už byly na Slovensku proprány v minulosti a jeho voliči je akceptují.

👇 Doporučení:

7/10

🎾 🏆 🏒 💡 💣 💩 💰 🍺 👍 😛 😞 😭 🤮 🥊 💀 😀 😇 😡 😲 🤔
30.9.2023 17:12:17 Litis99 Příspěvek k  Slovensko – parlamentní volby 2023: vítěz SMER
Příspěvek porušil pravidla diskuzního fóra a byl blokován.