Čas
Kurzy
1.01
1000
počet analýz 20
sporty hokej NHL
Jan Velart
Jan Velart
Externí autor
Jan Velart komentuje na stanicích Nova Sport zejména NHL, se kterou začínal před čtrnácti lety. Dnes má za sebou nespočet okomentovaných zápasů z různých sportů a práce ho stále baví!
pic

Houston: -1,5 bodů

12.8.2022

Houston se rychle sebral z nečekané úterní porážky od Texasu a ve včerejším duelu proti stejnému soupeři zvítězil s přehledem 7:2. Astros už přeskočili Yankees jako nejlepší tým Americké ligy a nyní je čeká příznivá série proti nejhoršímu týmu MLB, tedy proti Oaklandu. Ten prohrál posledních pět zápasů a příliš neoplývá kvalitou na pálce. Athletics mají proti Houstonu překvapivě vyrovnanou bilanci 6-6, což ale může posloužit právě Houstonu jako motivace, aby i tuto sérii bral vážně. Obrovský rozdíl bude na kopci. Luis Garcia (8-8, ERA 3,93) sice má čísla, která úplně nepraští do očí, ale podle upravené a přesnější statistiky xERA má číslo 3,34, což naznačuje, že v některých zápasech měl spíš smůlu. Bulpen Astros má navíc nejlepší čísla v celé MLB. Na druhé straně si na kopec vleze Adam Oller, který ve 13 zápasech má číslo ERA 7,63. Bulpen Oaklandu taky není silný a nabízí se tedy, že to dnes slabý tým na Minute Maid Parku pěkně schytá. Domácí Houston v handicapu -1,5, ale klidně i -2,5 má smysl.

pic

LA Dodgers- Minnesota: méně než 8,5 bodů

9.8.2022

Dva kvalitní nadhazovači proti sobě a odpačatý bullpen. Za Dodgers dnes nastoupí jedno z es Julio Urias (11-6, ERA 2,57), které má od Utkání hvězd fantastické výsledky. Mexický pitcher má od té doby ERA 0,95 ve čtyřech startech. Hostující Joe Ryan (8-4, ERA 3,47) má zdánlivě špatné výsledky venku, ale pokud vyjmeme jeden nepovedený duel v San Diegu, není ERA 2,78 vůbec hrozivá. Ryan není dominantní typ, který silné Dodgers doma úplně zavře, ale pokud se mu povede pustit skóre jen do tří doběhů (což zvládl v 80 procentech svých zápasů), mělo by to celkem na under stačit. Uriás je levák a Minnesota má proti takovým nadhazovačům průměrné výsledky. Oba týmy navíc měly v pondělí volno, což znamená, že všichni relieveři si odpočinuli a budou mít sílu hrát dnes.

pic

NY Mets- Atlanta: méně než 7,5 bodů

7.8.2022

Oba týmy sice patří v posledních dnech mezi 10 nejlepších na pálce, ale tenhle duel spíše nahrává na under. Dělají to hlavně oba startující nadhazovači. Spencer Strider z Atlanty povolil jeden nebo žádný doběh v pěti z posledních šesti startů. O kvalitách Jacoba DeGroma z NY Mets nemá cenu příliš dlouho diskutovat. Hráč, považovaný na nejlepšího nadhazovače na světě, ukázal co v něm stále je při dlouho očekávaném prvním startu sezony po vleklém zranění. Proti Washingtonu odházel pět skvělých směn, ve kterých pustil jen pět odpalů a jediný doběh. Oba týmy hrají navíc čtvrtý zápas během cca 48 hodin. Faktor únavy bude hodně znát. To v kombinaci se skvělým nadhozem nahrává spíše decentní hře na pálce.

pic

Tampa Bay: -1,5 bodů

6.8.2022

Pálkaři Tampy Bay se, zdá se, našli. V předchozích třech zápasech nasbírali 14 bodů (průměr 4,6 na zápas) poté, co v deseti zápasech předtím měli průměr jen 2,6 bodů. Do sestavy se jim vrátil Brandon Lowe i Francisco Meija a je to znát na zlepšené produktivitě. Dnes série s detroitskými Tygry pokračuje a na kopec se nepostaví nikdo menší než eso Shane McClanahan (10-4, ERA 2,07), který je jedním z hlavních kandidátů na Cy Young Award pro nejlepšího pitchera Americké ligy. McClanahan má za sebou sice nevyvedený start v Clevelandu (5 doběhů ze sedmi odpalů v prvních čtyřech směnách), což je věc, která se mu v této sezoně dosud nestala. Jeho maximem byly jen tři povolené doběhy. Dá se předpokládat, že dnes se představí opět v plné formě jako hlavní zbraň základní rotace. Za Detroit bude házet nováček Garret Hill. Detroit prohrál všechny jeho starty s alarmujícím skóre 5:23. Tampa Bay bojuje o divokou kartu a začíná vypadat na pálce dobře. S nejdominantnějším nadhazovačem na kopci by měla v handicapu Detroit v pohodě zvládnout.

pic

Houston: -1,5 bodů

5.8.2022

Houston se včera dočkal famózního výkonu od svého esa Justina Verlandera, který pomohl k vítězství nad Clevelandem 6:0. Dnes se na kopec postaví za Astros další opora- Framber Valdez (9-4, ERA 2,80). Naopak za Guardians půjde do hry nováček Hunter Gaddis, pro kterého to bude premiéra na velkém kolbišti. Nezkušenost tváří v tvář jednomu z nejlepších týmů na pálce je faktor, který nelze brát na lehkou váhu. Gaddis navíc většinu této sezony odházel v double A lize, tedy až v té třetí nejvyšší. Na úrovni triple A (tedy o level pod MLB) hrál jen dva zápasy. Celkem má v této sezoně průměrné ERA 4.07. Astros jsou mezi deseti nejlepšími týmy ligy proti pravákům a mladého novice by měli pořádně potrápit. V kombinaci s vyrovnaností Valdeze po celou sezonu je souboj nadhazovačů naprosto nevyrovnaný a měl by stačit k tomu, aby Astros pohodlně vyhráli.

pic

MLB celkové umístění- San Diego: vítěz

4.8.2022

Skončila přestupní uzávěrka v MLB a karty se výrazně zamíchaly. Jasným vítězem posilování směrem k playoff se stali San Diego Padres. Jejich přístup byl neskutečně agresivní a můžeme říci, že takový tah na branku MLB nezažila několik let. Padres získali několik špičkových pálkařů. Z Washingtonu přišel hlavní tahák trhu Juan Soto a k němu návdavkem i Josh Bell. Ze Cincinnati dorazil Brandon Drury. Včera proti Coloradu byla základní sestava na pálce následující: Profar, Soto, Machado, Bell Cronenworth, Drury...... Až se uzdraví Fernando Tatis, budou Padres jako Paris Saint Germain ve fotbale. Jeden klenot vedle druhého. Mezi nadhazovače přijali Padres také z Milwaukee nejdominantnějšího closera MLB Joshe Hadera. Nyní je San Diego opravdu na úrovni Yankees nebo Dodgers. Tenhle tým se rozhodně zařadil do první ligy. Kurz na to, že vyhraje titul je aktuálně mimořádně zajímavý a vyplatí se ho jako dlouhodobou investici zkusit. 

pic

San Diego- Minnesota: 1

31.7.2022

Nadhazovač Minnesoty Dylan Bundy dnes bude poprvé házet na Petco Parku v San Diegu. Bundy měl celkem slušnou první polovinu sezony (6-4, ERA 4,71), ale v té druhé začíná jeho pozvolná regrese. V červenci Bundy spadl na ERA 6.05. Bohužel pro něj, jeho dnešní vystoupení přijde na venkovním stadionu, kde má Bundy výrazně horší výsledky. Mimo domácí Targer Field má ERA 6.41, zatímco doma 2.61. Naposledy venku startoval hned po All- Stars Game v Milwaukee a ve čtyřech směnách pustil sedm odpalů a pět bodů. Minnesota má dva hráče ze základu mimo sestavu. Zatímco Miguel Sanó nemusí tolik bolet, německý vnější polař Max Kepler je ztráta citelná. Bundy venku není taková jistota a bulpen Twins v poslední době taky nezáří. V rozhodujícím zápase série by měli vyhrát domácí.

pic

Toronto: handicap -1,5 bodů

26.7.2022

Podruhé v krátké době má Torontu výhodu, že k němu na stadion nepřijede kompletní tým. Před Utkáním hvězd se Kansas musel obejít bez 10 hráčů, kteří neměli platné očkování. Nyní přijede St. Louis, kterému sice nechybí tolik hráčů, ale ti dva, jenž absentují, za deset klidně vydají. Cardinals nebudou mít totiž Paula Goldschmidta ani Nolana Arenada. Goldschmidt je hlavní kandidát na MVP Americké ligy. V posledních čtyřech zápasech měl homerun. V červenci nasbíral 22 odpalů a s celkovým počtem 118 je na druhém místě MLB. To samé pálkařský průměr .335-  druhé místo v MLB. Arenado je druhý nejlepší hráč Cardinals a neocenitelný polař na 3.metě. Toronto má teď navíc fazonu jako hrom. Vyměnilo trenéra a zabralo to. Vyhrálo šest posledních zápasů s tím, že o víkendu smetlo Boston s bodovým rozdílem 40:10. Na kopec se Blue Jays postaví José Berrios, který má konečně něco, co připomíná stabilní formu. V posledních 4 startech pustil jen sedm doběhů a čtyři mety zdarma a daří se mu postupně krájet své číslo ERA, jenž mu nabobtnalo při katastrofálním vstupu do sezony. St. Louis bude mít na kopci relievera André Pallanteho, který ale bez run supportu může mít hodně těžké pořízení. 

pic

Chicago Cubs- Pittsburgh: 1

25.7.2022

Chicago bylo krůček od toho, aby mělo před Utkáním hvězd sérii deseti proher v řadě. Naštěstí se ale v posledním utkání sebralo a porazilo velice silné Mets. Tohle zafungovalo jako povzbuzovák a hned po All Stars brejku Cubs nečekaně porazili o víkendu ve všech zápasech silné Philadelphia Phillies a to s celkovým skóre 25:7. Cubs dokonce dominovali proti nejlepšímu nadhazovači Phillies Zacku Wheelerovi. Pokud budou pokračovat v této formě, neměli by mít velké problémy ani v krátké dvouzápasové sérii s Pittsburghem. Nutno tedy podoktnout, že oba týmy jsou v této sezoně extrémně nespolehlivé. Dobře je to vidět u Pittsburghu, jehož nadhazovač J.T.Brubaker proti Cubs letos pomohl k výhře 12:1, ale také k prohře 0:7. Ta přišla na Wrigley Field, kde se bude hrát i dnes. Cubs mají na kopci Adriana Sampsona, který vyhrál tři z posledních čtyř zápasů a to proti silným týmům Mets, Milwaukee a Bostonu. Suma sumárum, kurz na domácí je dobrý a vzhledem k jejich formě se vyplatí zkusit je. 

pic

Cincinnati- St.Louis: 2

23.7.2022

Cincinnati včera překvapivě vyhrálo a St. Louis dnes musí odpovědět. Nemůže se dovolit ztrácet série s tak slabými týmy jako jsou Reds. Dnes by mělo pomoci, že na kopec pošlou domácí svého nejhoršího startera, veterána Mika Minora (1-6, ERA 6,21). Trápí se celou sezonu a navíc je to levák, proti kterým Nolan Arenado a zbytek lineupu St.Louis má top 10 výsledky. Po Minorovi půjde do hry bullpen Reds, který je nejhorší v lize. Minor se v této sezoně ještě nepotkal se St. Louis, ale v posledních dvou startech pustil devět doběhů. Měl by být snadnou překážkou pro tým, který stojí na veteránech, jenž za to umí v pravou chvíli vzít. 

pic

Cincinnati- St. Louis: 2

22.7.2022

St. Louis si v této sezoně zatím umělo se Cincinnati poradit. Vyhrálo šest z osmi zápasů s celkovým skóre 41:23. Těsně před All-Stars brejkem vyhráli Cardinals dva zápasy za sebou (11:3 a 7:3). Na začátku června dostali školení od Tampy, ale pak se zase chytili na Cincinnati dvěma výhrami. Reds jsou zkrátka takovým týmem, na kterém si Cardinals rádi spravují chuť. Nyní začíná druhá polovina základní části a pro mnoho klubů začíná jít pomalu do tuhého. Patří k nim i Cards, kteří jsou aktuálně mimo postupovou příčku. Hrají ve slabé divizi, přesto nemají v tuto chvíli zdaleka nic jisté. Měli by vyhrávat zápasy i série proti relativně hratelným týmům jako jsou Reds. Očekávejte dnes od nich výkon, jako od týmu, který je plný zkušených a talentovaných veteránů. Tedy výkon na jistotu.  

pic

Toronto: handicap -1,5 bodů

17.7.2022

Toronto dnes zakončí první polovinu základní části posledním zápasem podivné série s Kansasem. Proč podivné? Kansas totiž nepřivezl do Kanady 10 hráčů základní sestavy, kteří neměli platné očkování, včetně těch největších hvězd jako Andrew Benintendi nebo Whit Merrifield. Royals tak spoléhají víc na hráče z farmy, kteří se překvapivě drží. První zápas Kansas vyhrál 3:1, ve druhém sice jednoznačně prohrál 1:8, ale v tom posledním prohrál těsně až v prodloužení 5:6. Finále série by ale mělo být snad jednoznačnou záležitostí domácích Blue Jays. Na kopec se totiž postaví eso José Berrios, který má sice sezonu nahoru dolů, ale v posledních třech zápasech se konečně našel a začíná být oporou, jak se od něj od začátku čekalo. Pustil v nich dohromady jen šest doběhů v 17 směnách, měl jen tři mety zdarma a naposledy proti Philadelphii hodil neskutečných 13 strikeoutů. Za Kansas bude házet Kris Bubic, který má celou sezonu průměrná čísla a jako levák to bude mít proti sestavě Blue Jays, složené především z praváků, velmi těžké. Toronto před touto sérií vyměnilo trenéra a atmosféra v kabině by se měla pročistit. Nyní na závěr této série by to mělo být znát a Toronto by to mělo zvládnout i v handicapu. 

pic

Toronto: handicap -1,5 bodů

15.7.2022

Série Toronta s Kansasem je hodně podivná. Royals vyrazili do Kanady bez deseti hráčů, kteří nemají očkování proti covidu. A bavíme se rovnou o největších hvězdách a nejlépe pálících hráčích jako Whit Merrifield, Hunter Dozier nebo Andrew Benintendi. Chybí i klíčoví nadhazovači Brad Keller a Brady Singer. Toronto ještě před touto sérií odvolalo manažera Charlieho Montoyu. Tým má obrovské ambice, ale v předchozích 16 zápasech vyhrál jen pětkrát. Smysl mělo hrát Kansas už včera, ale Royals překvapivě vyhráli první zápas 3:1. Přesto se musí brzo projevit oba faktory. Vyhazov trenéra je spouštěcí impuls a Blue Jays mají natolik silnou pálku, že se musí ze své krize brzo dostat. Logika znovu nahrává dnes zkusit Toronto v handicapu. Jejich tým je plný hvězd, zatímco Kansas přijel s vybrakovanou soupiskou. Už by se to mělo projevit. 

pic

Texas- Seattle: 1

14.7.2022

Seattle sice neskutečně válí a v posledních 10 zápasech neprohrál, ale do karet mu nehraje moc cestování. Včera hráli Mariners ve Washingtonu doubleheader, to znamená, že odehráli dva zápasy v jednom dni a hned poté museli bez odpočinku sednout na letadlo a odletěl do Arlingtonu v Texasu. Rangers naopak pobývají od soboty v domácím pohodlí. Může to být klíčový faktor. Dnes Rangers pošlou na kopec jednoho ze svých kvalitních nadhazovačů Martina Pereze (7-2, ERA 2,72), který vyhrál pro tým posledních šest zápasů. Za celou sezonu pustil víc než tři body pouze třikrát. V poslední době se Texasu navíc skvěle rozházel bullpen. Za Seattle bude házet Marco Gonzales (5-9, ERA 3,24), který má též velmi produktivní sezonu. Hlavní faktor dnes bude ale určitě únava. Série Mariners musí jednou skončit a dnes jsou pro to příhodné podmínky. 

pic

NY Yankees: -2,5 bodů

14.7.2022

Ať se na to díváte z kterékoliv strany, Yankees jsou pořád nejlepším týmem v MLB a Cincinnati jedním z nejhorších. Reds nehrají v posledních zhruba 10 dnech špatně, ale Yankees na ně mají náskok prakticky v každé statistické kategorii. Yankees sice prohrávali včera 0:4 po dvou směnách, ale duel otočili v té třetí a nakonec vyhráli 7:6. Z posledních 21 domácích zápasů vyhráli osmnáctkrát. Tohle je tip, nad kterým není třeba příliš přemýšlet. Bronx Bombers jsou o několik levelů výš než Reds a můžete je zkusit v handicapu o dva nebo o tři body. 

pic

Yankees- Cincinnati: počet bodů v 1.inningu: více než 0,5

13.7.2022

Ve včerejším zápase chyběl v sestavě Aaron Judge, přesto Yankees znovu bodovali v 1.směně. V celé MLB získali v úvodním inningu 59 bodů, to je třetí nejlepší číslo. Cincinnati dnes na kopec pošle jednoho z nejhorších nadhazovačů sezony Mika Minora (1-6, ERA 6,63). I kdyby Judge dnes znovu nehrál, Yankees mají mezi prvními pálkaři jen to nejlepší- Anthonyho Rizza, Giancarla Stantona nebo Gleybera Torrese. Rizzo včera trefil v první směně dvoubodový homerun. Rozhodně pomůže i to, že Yankee Stadium je považován jako "hitter-friendly", protože nemá tak dlouhé zadní pole a míče létají do ochozů častěji. V této sezoně je to osmý nejlepší stadion, kde padají homeruny. Judge by každopádně měl spíš hrát, jelikož včerejší absence byla popsána jako "údržbářská", což značí, že prostě potřeboval jen odpočinout než že ho trápí nějaké zranění. Nezapomínejme ale ani na ofenzívu Reds, která má v sestavě jednoho z nejlepších tvrdých pálkařů Brendana Druryho. I on by mohl trefit bod proti zahajujícímu nadhazovači Yankees Luisi Severinovi. 

pic

Washington- Seattle: 2

13.7.2022

Oba týmy jdou po odlišné trajektorii. Washington o víkendu nevyhrál ani zápas v sérii s Atlantou a má nejhorší bilanci v MLB. Seattle naproti tomu smáznul Toronto ve veledůležité sérii o divokou kartu a vyhrál 11 z posledních 12 zápasů. Spolu s Dodgers není momentálně v MLB lepší mužstvo. Lajna je vyrovnaná, protože Washington posílá na kopec stabilního Josiaha Graye, ale ani on není pro Nats zárukou vítězství. Spolu s ním prohráli čtyři z posledních pěti zápasů, protože bullpen týmu hází velmi špatně. Naposledy se úplně nedařilo ani Grayovi, který v zápase s Miami pustil šest bodů z deseti odpalů. Nyní bude čelit jednomu z nejrozjetějších týmů ligy, kterému se vedlo v poslední době velmi dobře venku. V sérii se San Diegem vyhráli Mariners na body 14:4. Duel v hlavním městě by měli Mariners zvládnout také. 

pic

St. Louis- LA Dodgers: 2

12.7.2022

Dodgers vyhráli posledních sedm zápasů a 11 z posledních 12. Jsou nejlepším týmem v červenci a směle kráčí za divizním titulem. Dnes vystoupí v rámci třízápasové série v St. Louis. Cardinals jsou nadprůměrný tým a mají ve svém kádru jednoho z kandidátů na titul MVP v Paulu Goldschmidtovi, ale favority jsou přesto stále hosté. Hlavní rozdíl je na nadhozu. Domácí Matthew Liberatore (2-1, ERA 4,74) má rozporuplné výsledky, kdy jednou vyhoří ve třech směnách, jindy udrží skóre na nule do páté směny. Naposledy měl spíš štěstí, kdy proti Atlantě udržel čisté konto do čtvrté směny, ale hodil jen 41 striků ze 74 nadhozů a jeho vystoupení lze charakterizovat jako divoce efektivní. To hostující Mitch White (1-1, ERA 3,38) zůstává v rotaci Dodgers jako konzistentní stálice. Ve třech z posledních čtyřech zápasech pustil jeden nebo žádný doběh, nedělá mety zdarma a je nadprůměrně efektivní ve strikeoutech. Dodgers mají na pálce vše co potřebují a výhodu mají i na nadhozu. Jejich vysoká forma by je měla dovést k dalšímu vítězství. 

pic

San Diego- Seattle: méně než 7,5 bodů

5.7.2022

V San Diegu dnes druhým zápasem skončí krátká série proti Seattlu, který se v poslední době hodně zlepšil a z uplynulých 10 zápasů vyhrál sedmkrát. Duel představí především dva kvalitní startující nadhazovače. Za domácí se postaví na kopec Mike Clevinger (2-0, ERA 2,79), který se pomalu prokousává sezonou plnou zranění a covidových karantén. Manager San Diega Bob Melvin mu postupně dává větší a větší nálož, aby se dostal na elitní úroveň, kde jsme ho viděli předloni. Naposledy proti Arizoně odházel už šest směn a povolil v nich jen jeden odpal a jednu metu zdarma. Bod žádný. Bylo to jeho nejdelší a nejlepší vystoupení v sezoně a dá se čekat, že na šest, možná sedm směn bude útočit i dnes. Za hosty pak půjde házet eso Logan Gilbert (9-3, ERA 2,66), který klidně může koketovat s nominací na Cy Young Award. Poslední výkon proti Oaklandu byl spíše zklamáním, ale dlouhodobě podává Gilbert fantastické výsledky. Dá se očekávat, že oba starteři pokryjí dvě třetiny zápasu a budou držet skóre hodně dole. 

pic

Washington- Miami: méně než 9,5 bodů

4.7.2022

Dnes je v Americe státní svátek a v hlavním městě to bude velká show, ale body spíš padat nebudou. Má foukat mírný vítr proti domácí metě. Za Washington zřejmě nenastoupí největší hvězda a hlavní power hitter Juan Soto, který odstoupil ze včerejšího duelu kvůli zraněné noze. Na kopec se pak za Nationals postaví Patrick Corbin, který má za sebou nejpovedenější start v této sezoně, když proti Pittsburghu hodil 12 strikeoutů a pustil jen jeden doběh. Za Miami bude házet Braxton Garrett, který má sice hodně nafouklé číslo ERA 5,24, ale má vysoké procento strikeoutů na směnu. Oba týmy patří na pálce v poslední době spíše k průměru. Washington za posledních 12 zápasů trefil jen 45 bodů, což je třetí nejhorší výsledek v MLB, Miami je zhruba uprostřed tabulky s 59 body, ale ve 14 zápasech.