Čas
Kurzy
1.01
1000
Tenisový blog 28. díl

Tenisový blog 28. díl

Karolína M zachraňuje českou slávu. A začíná Czech Open

Každé ráno vstup do Studia 6 na ČT1 a ČT24 s pozvánkou k aktuálnímu vysílání toho dne, pak kondiční běh po nedalekém Buloňském lesíku, který nabízí stovky různých stezek, návštěva pekařství a nákup typických francouzských baget a dalšího pečiva a po snídani odchod na tenis. To byl pět let můj pravidelný denní harmonogram v Paříži. Roland Garros je můj nejoblíbenější grandslam, protože právě tady jsem byl z turnajů „velké čtyřky“ nejvícekrát.

Český tenis měl letos v první kole dvouhry žen i díky kvalifikačním úspěchům 12 hráček, druhé nejvyšší číslo ze všech států a když k tomu připočteme i dva gentlemany Lehečku a Veselého dostaneme se na skvělé číslo 14. Do druhého týdne ale prošla jen Karolína Muchová, která postupem do čtvrtfinále zachraňuje českou slávu pod Eiffelovou věží.

Karolína se dala znovu dohromady se slovenským trenérem Emilem Miškem, který ji během první etapy jejich spolupráce v letech 2017 až 2020 dotáhl ze čtvrté stovky žebříčku až na 21. místo na světa, a teď jim to znovu šlape. Osmifinálovému vítězství nad Ruskou Elinou Avanesjanovou společně s ním tleskali z lóže i rodiče bývalý fotbalista Josef a maminka Hana.

Hrálo se na kurtu Suzanne Lenglenové, který se už pyšní novou střechou a těší se na olympijské hry v příštím roce. Mimochodem, v Paříži 2024 se tady nebude hrát tenis, ale bude se tady boxovat!

Karolína Muchová

Teď tady ale Karolína tenis hrála. A jaký! Snad třicetkrát za zápas byla u sítě a její naskočený forhend v prvním setu měl být úder dne na celém Roland Garros. Prostě pro českou tenisku typická pestrá nepředvídatelná hra.

I proto je v mých očích favoritka na vítězství i v dalším zápase. Asi nikoho z tenisových fanoušků nezmate číslo žebříčku další soupeřky. Za cifrou 333 se totiž skrývá stará známá Ruska Anastasia Pavljučenkovová, finalistka turnaje z roku 2021. Tehdy prohrála s jinou Češkou Barborou Krejčíkovou. Teď bych si vsadil, že ji porazí Karolína Muchová.

Sice má s Ruskou negativní vzájemnou zápasovou bilanci 1:2 a prohrála i jediný zápas na antuce, ale zase vyhrála grandslamové střetnutí ve Wimbledonu před dvěma lety. Prostě jako vždy jsem optimista. Navíc tentokrát věřím, že ne bezdůvodný. Karolína vypadá, že hraje velké pohodě, zdraví totiž drží a to je u křehké tenistky naprosto klíčové. Jinak totiž každý ví, že má v sobě velký tenis.

Zajímavý tenis se v týdnu nebude hrát jen v Paříži ale i v Prostějově. Začíná jubilejní 30. ročník Czech Open a představí se na něm kompletní daviscupový tým, pokud už do něj tedy nepočítáme Jiřího Veselého. Trojnásobný vítěz turnaje už raději přechází na oblíbenou trávu na challengeru v Surbintonu ve Velké Británii.

V Prostějově budou hrát Jiří Lehečka, Tomáš Macháč, Zdeněk Kolář, Vít Kopřiva i Jakub Menšík, který se představí (pokud nepostoupí do finále) i v exhibici s Tomášem Berdychem. Myslím, že hlavně pro Lehečku to je vítaná příležitost zase trochu ožít, protože od konce dubne vyhrál jen jeden zápas.

Pokud bude zdravý, věřím, že dojde hodně daleko. Klidně do finále. Prostějovský turnaj i areál se mi vždycky líbil. Spousta českých tenistů i české tenisové radosti v sympatickém areálu, kde je to všude kousek a nikam není problém se dostat. Jen ten centrkurt je tak nešikovně nasměrovaný, že jsme vždy ve vysílání bojovali s kontrastem světla a stínu na obou polovinách dvorce. A že na začátku června bývá pěkně slunečno … Každopádně kdo může, měl by vyrazit na tenis na živo, je to mnohem lepší než v televizi. A Lehečku doma zas tak často hrát nevidíme.

Nezapomeňte, že za stavu 15 – 0 ještě není vyhráno!

Hezký nejen tenisový týden přeje Tomáš Budka