Čas
Kurzy
1.01
1000
Pomáháme

Martin Přecechtěl fandil na fotbale

Martin Přecechtěl je, stejně jako mnoho dalších pacientů s ALS, velmi aktivním člověkem. Za zmínku stojí jeho obdivuhodný výkon na nedávném Prague City Swim. V pacientském závodě totiž nevyužil pohodlí paddleboardu, ale vrhl se přímo do studené Vltavy a celý závod dokázal odplavat. Krom jiných aktivit miluje Martin fotbal a my jsme rádi, že jsme mu a jeho kamarádům mohli věnovat zážitek při návštěvě fotbalového zápasu Sparty a povzbudit ho tak v jeho nelehkém boji s touto nevyléčitelnou nemocí.

Prague City Swim: Fortuna podpořila dobrou věc

V sobotu 12. září se v centru Prahy uskutečnil druhý ročník charitativního závodu Prague City Swim. Na Střelecký ostrov dorazilo více než dvě stě plavců a paddleboardistů, aby společně podpořili pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Další stovky lidí se pak přišly podívat, zafandit a strávit příjemný sobotní den u vody, kde byl kromě závodů nachystán i bohatý doprovodný program.

Prague City Swim organizuje spolek ALSA, jediná organizace v České republice, ktera se stará o pacienty se zákeřnou nemocí ALS. Fortuna, která je více než rok jejím generálním partnerem, letos přistoupila k podniku se vší vážností. Vedle startovacích balíčků zajistila ceny pro nejlepší závodníky, v neposlední řadě přispěli na dobrou věc sami zaměstnanci Fortuny, startovali v hlavním závodě s pacienty, na individuální paddleboardech a ve firemním závodě na megaboardech dojeli na 3. místě. Velké poděkování ale patří všem, kteří si v sobotu udělali čas a svou účastí podpořili pěknou benefiční událost.


Zemřel Marián Čišovský, po šestiletém boji podlehl nemoci ALS

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý fotbalista FC Viktoria Plzeň a slovenského reprezentačního výběru Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nevyléčitelnou nemocí, které v neděli 28. 6. 2020 podlehl.

Talentovaný obránce se narodil v Humenném, kde odstartoval svou úspěšnou fotbalovou kariéru. V roce 1999 přestoupil do bratislavského Interu, kde v témže roce získal tzv. double – prvenství ve slovenském poháru i v lize. Tento úspěch pak dokázal zopakovat i následující rok. Pro českého fotbalového fanouška je známý především díky jeho angažmá ve Viktorii Plzeň, kam přestoupil v roce 2011 a hned se stal jedním ze základních kamenů defenzivy. V jejím středu si v Lize mistrů zahrál s takovými giganty jako FC Barcelona, AC Milán, Manchester City či Bayern Mnichov. Naposledy ve viktoriánském dresu nastoupil v březnu 2014, kde si v utkání s Libercem poranil koleno. O pár měsíců později mu byla diagnostikována zákeřná nemoc ALS a byl nucen ukončit svou profesionální kariéru. Na klubovém webu Viktorie Plzeň se ale jméno Mariána Čišovského s číslem 28 zobrazovalo na ligové soupisce i dále.

Viktoria Plzeň uctila památku Mariána Čišovského během ligového utkání se Spartou, když všichni plzeňští hráči nesli na zádech jeho jméno. Navíc v prostorách Pamětního místa Brány borců ve Štruncových sadech vzniklo pietní místo, kde mohou fanoušci zapálit svíčku a na Mariána Čišovského zavzpomínat.

#dobroden a splněný sen Vladimíra Mikuláše

Fortuna společně s ALSOU splnily Vladimíru Mikulášovi na podzim 2019 jeho velký sen, když ho poslaly na fotbalový duel Barcelony. Z této akce vzniklo video, které bylo 29. ledna zveřejněno v rámci celorepublikové charitativní akce #dobroden a díky tomu, že mělo 114 tisíc shlédnutí darovala navíc Fortuna spolku ALSA stejný počet českých korun, tedy 114 000 Kč na boj s nevyléčitelným onemocněním ALS.

Slavnostní otevření ALSA centra

28. listopadu ALSA slavnostně otevřela komunitní ALSA centrum v Americké ulici na Praze 2. Ještě nedávno byl jednopodlažní dům v dezolátním stavu, takže bylo potřeba provést časově náročnou rekonstrukci. Zdevastovanou a chátrající budovu proměnili dobrovolníci z ALSY v útulné centrum pro vážně nemocné pacienty. V nově otevřeném centru jsou k dispozici tři menší místnosti, které plně stačí na to, aby v nich mohly probíhat například odborné psychologické konzultace, logopedie, individuální i skupinové fyzioterapie nebo cvičení pro pacienty a jejich rodiny. Prostředí ALSA centra bude pro pacienty vždy mnohem příjemnější než návštěva nemocnice.