Čas
Kurzy
1.01
1000
Pomáháme

Na benefičním koncertu jsme s Alsou představili plány na rok 2022

Láska, odhodlání, přátelství, bojovníci. Tato čtyři slova byla ústředním tématem Benefičního koncertu, který již potřetí uspořádala organizace Alsa v Pražské křižovatce jako poděkování všem bojovníkům, přátelům, láskám a odhodlaným pečujícím v boji s nevyléčitelnou nemocí ALS.

A vedle věrných patronů Ondřeje Gregora Brzobohatého, Davida Krause nebo Ondřeje Rumla si mohli návštěvníci v kostelu sv. Anny nově vychutnat Tamaru Klusovou, Annamáriu d´Almeidu nebo kytarové sólo v podání devítinásobné držitelky „Anděla“ Lenky Dusilové.

Nemohl chybět ani křest kalendáře, který pro Alsu nafotila Alžběta Jungrová. Na jeviště byl pozván i generální ředitel Fortuny David Vaněk, aby kromě už tradiční podpory informoval o tom, že Fortuna finančně podporuje i časosběrný dokument sledující životy čtyřech pacientů s ALS a jejich nejbližších. Materiály jsou zpracovávány ve střižně a uvedení dokumentu je plánováno na druhou polovinu roku 2022 s jasným cílem – dostat do povědomí co nejširšímu okruhu lidí, jak zákeřná amyotrofická laterální skleróza umí být.

Fortuna zářila na Prague City Swim

„Plav pomáhat!“ bylo motto, které provázelo třetí ročník charitativního závodu Prague City Swim, který se uskutečnil druhou zářijovou sobotu. Ve vodách Vltavy kolem Střeleckého ostrova poměřili síly rekreační i profesionální plavci a nadšenci do paddleboardingu společně se zástupci z řad známých osobností a předních sportovců, aby podpořili pacienty s ALS.

Stejnou motivaci měli i zaměstnanci Fortuny, kteří se zúčastnili několika závodů včetně završení soutěžního programu – firemního závodu megaboardů. I díky pomoci vzácného hosta, MMA zápasníka Jiřího „Denisy“ Procházky, dokázali dopádlovat pro bronzové medaile. Velké poděkování patří nejen jim, ale všem, který na ostrov zavítali a svou účastí podpořili dobrou a důležitou věc.

Pacienti s ALS na zápasech FORTUNA:LIGY

V jarní části FORTUNA:LIGY, v době kdy se nesmělo na stadiony a bylo k dispozici jen pár kusů lístků, věnovala FORTUNA zážitek dvěma pacientům s ALS, kteří jsou velkými fotbalovými fanoušky, Antonínu Kroupovy a Martinu Přecechtělovi.

Antonín Kroupa fandí pražským Bohemians. Když ještě mohl chodit, tak sám zápasy pravidelně navštěvoval. V pražském derby mezi Bohemians a Spartou čekalo na Antonína milé překvapení, před zápasem se za ním zastavil a podepsal vlastní dres jeho velký vzor – obránce klokanů David Bartek. Další z pacientů Martin Přecechtěl si mohl užít hned několik utkání své oblíbené Sparty, která nastoupila postupně proti Teplicím, Ostravě a Plzni.

Fortuna Challenge s Davidem Svobodou

Olympijský vítěz a patron spolku ALSA David Svoboda si zasoutěžil v květnovém vydání Fortuna Challenge. Bývalý moderní pětibojař přijal výzvu od Honzy Webera a ve „zmodernizovaném“ moderním pětiboji musel postupně splnit pět úkolů. Každý z nich byl ohodnocen částkou 10 000 Kč a na konci dne se mohl David Svoboda radovat z toho, že pro spolek Alsa vybojoval od Fortuny celkem 50 000 Kč.

Fortuna a #dobroden

V rámci charitativní akce #dobroden uspořádala Fortuna na svém Facebooku speciální tipovačku, do které se zapojilo 758 fanoušků. Za každého z nich věnovala spolku Alsa 100 Kč. Díky aktivitě fanoušků Fortuny získala Alsa 75 800 Kč, Fortuna navíc tuto částku zdvojnásobila a do Alsy tak putuje 151 600 Kč.

Obdržené prostředky využije Alsa nejen na boj se zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí ALS, ale také zároveň na nákup motomedu, který bude zapůjčovat svým pacientům. Tato pomůcka je určená pro ty, kteří jsou již odkázáni na vozík. Motomed jim pomáhá protahovat horní a dolní končetiny a tím je zbavuje od silných bolestí kloubů.

Zemřel Marián Čišovský, po šestiletém boji podlehl nemoci ALS

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý fotbalista FC Viktoria Plzeň a slovenského reprezentačního výběru Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nevyléčitelnou nemocí, které v neděli 28. 6. 2020 podlehl.

Talentovaný obránce se narodil v Humenném, kde odstartoval svou úspěšnou fotbalovou kariéru. V roce 1999 přestoupil do bratislavského Interu, kde v témže roce získal tzv. double – prvenství ve slovenském poháru i v lize. Tento úspěch pak dokázal zopakovat i následující rok. Pro českého fotbalového fanouška je známý především díky jeho angažmá ve Viktorii Plzeň, kam přestoupil v roce 2011 a hned se stal jedním ze základních kamenů defenzivy. V jejím středu si v Lize mistrů zahrál s takovými giganty jako FC Barcelona, AC Milán, Manchester City či Bayern Mnichov. Naposledy ve viktoriánském dresu nastoupil v březnu 2014, kde si v utkání s Libercem poranil koleno. O pár měsíců později mu byla diagnostikována zákeřná nemoc ALS a byl nucen ukončit svou profesionální kariéru. Na klubovém webu Viktorie Plzeň se ale jméno Mariána Čišovského s číslem 28 zobrazovalo na ligové soupisce i dále.

Viktoria Plzeň uctila památku Mariána Čišovského během ligového utkání se Spartou, když všichni plzeňští hráči nesli na zádech jeho jméno. Navíc v prostorách Pamětního místa Brány borců ve Štruncových sadech vzniklo pietní místo, kde mohou fanoušci zapálit svíčku a na Mariána Čišovského zavzpomínat.

#dobroden a splněný sen Vladimíra Mikuláše

Fortuna společně s ALSOU splnily Vladimíru Mikulášovi na podzim 2019 jeho velký sen, když ho poslaly na fotbalový duel Barcelony. Z této akce vzniklo video, které bylo 29. ledna zveřejněno v rámci celorepublikové charitativní akce #dobroden a díky tomu, že mělo 114 tisíc shlédnutí darovala navíc Fortuna spolku ALSA stejný počet českých korun, tedy 114 000 Kč na boj s nevyléčitelným onemocněním ALS.

Slavnostní otevření ALSA centra

28. listopadu ALSA slavnostně otevřela komunitní ALSA centrum v Americké ulici na Praze 2. Ještě nedávno byl jednopodlažní dům v dezolátním stavu, takže bylo potřeba provést časově náročnou rekonstrukci. Zdevastovanou a chátrající budovu proměnili dobrovolníci z ALSY v útulné centrum pro vážně nemocné pacienty. V nově otevřeném centru jsou k dispozici tři menší místnosti, které plně stačí na to, aby v nich mohly probíhat například odborné psychologické konzultace, logopedie, individuální i skupinové fyzioterapie nebo cvičení pro pacienty a jejich rodiny. Prostředí ALSA centra bude pro pacienty vždy mnohem příjemnější než návštěva nemocnice.