Čas
Kurzy
1.01
1000
Pomáháme

Zemřel Marián Čišovský, po šestiletém boji podlehl nemoci ALS

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý fotbalista FC Viktoria Plzeň a slovenského reprezentačního výběru Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nevyléčitelnou nemocí, které v neděli 28. 6. 2020 podlehl.

Talentovaný obránce se narodil v Humenném, kde odstartoval svou úspěšnou fotbalovou kariéru. V roce 1999 přestoupil do bratislavského Interu, kde v témže roce získal tzv. double – prvenství ve slovenském poháru i v lize. Tento úspěch pak dokázal zopakovat i následující rok. Pro českého fotbalového fanouška je známý především díky jeho angažmá ve Viktorii Plzeň, kam přestoupil v roce 2011 a hned se stal jedním ze základních kamenů defenzivy. V jejím středu si v Lize mistrů zahrál s takovými giganty jako FC Barcelona, AC Milán, Manchester City či Bayern Mnichov. Naposledy ve viktoriánském dresu nastoupil v březnu 2014, kde si v utkání s Libercem poranil koleno. O pár měsíců později mu byla diagnostikována zákeřná nemoc ALS a byl nucen ukončit svou profesionální kariéru. Na klubovém webu Viktorie Plzeň se ale jméno Mariána Čišovského s číslem 28 zobrazovalo na ligové soupisce i dále.

Viktoria Plzeň uctila památku Mariána Čišovského během ligového utkání se Spartou, když všichni plzeňští hráči nesli na zádech jeho jméno. Navíc v prostorách Pamětního místa Brány borců ve Štruncových sadech vzniklo pietní místo, kde mohou fanoušci zapálit svíčku a na Mariána Čišovského zavzpomínat.

#dobroden a splněný sen Vladimíra Mikuláše

Fortuna společně s ALSOU splnily Vladimíru Mikulášovi na podzim 2019 jeho velký sen, když ho poslaly na fotbalový duel Barcelony. Z této akce vzniklo video, které bylo 29. ledna zveřejněno v rámci celorepublikové charitativní akce #dobroden a díky tomu, že mělo 114 tisíc shlédnutí darovala navíc Fortuna spolku ALSA stejný počet českých korun, tedy 114 000 Kč na boj s nevyléčitelným onemocněním ALS.

Slavnostní otevření ALSA centra

28. listopadu ALSA slavnostně otevřela komunitní ALSA centrum v Americké ulici na Praze 2. Ještě nedávno byl jednopodlažní dům v dezolátním stavu, takže bylo potřeba provést časově náročnou rekonstrukci. Zdevastovanou a chátrající budovu proměnili dobrovolníci z ALSY v útulné centrum pro vážně nemocné pacienty. V nově otevřeném centru jsou k dispozici tři menší místnosti, které plně stačí na to, aby v nich mohly probíhat například odborné psychologické konzultace, logopedie, individuální i skupinové fyzioterapie nebo cvičení pro pacienty a jejich rodiny. Prostředí ALSA centra bude pro pacienty vždy mnohem příjemnější než návštěva nemocnice.